Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Syntax I - SŠ (KBO / 0141)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 0141 - Syntax I - SŠ, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Předmět skladby, základní odborná literatura, pojetí syntaktických výkladů.2. Komunikace a její složky, segmentace textu, věta a výpověď. Větný ekvivalent.3. Zvuková stránka výpovědi: frázování, intonace, slovní přízvuk, větný přízvuk, důraz.4. Komunikační funkce výpovědi a výpovědní formy: oznámení, výzva. Výrazové prostředky KF.5. Komunikační funkce výpovědi a výpovědní formy: otázka, přání. Výrazové prostředky KF.6. Subjektivně modální a emocionální postoje mluvčího a prostředky jejich vyjadřování.7. Struktura v jazyce: struktura v syntaxi, konfrontace tradičního a valenčního pojetí popisu větné struktury. Základní pojmy valenční syntaxe: gramatická struktura věty.8. Kritéria popisu větných struktur podle valence. Typy větných struktur podle valence (1. část).9. Typy větných struktur podle valence (2. část). Věta jednočlenná, věta dvojčlenná, věta bezpodmětá, větný ekvivalent.10. Neverbální valence. Nevětotvorná valence. Derivační a rozvíjecí pravidla.11. Slovo, slovní druh, primární a sekundární funkce slovních druhů. Větný člen, syntaktický vztah, syntagma, způsoby realizace syntaktických vztahů v syntagmatu a ve větě. Kritéria klasifikace větných členů.12. Subjekt a predikát: jejich významová a formální charakteristika. Subjekt pronominální a pronominalizovaný, nevyjádřený, elidovaný, všeobecný; neurčitý. Predikát slovesný, slovesně-jmenný, složený, elidovaný.13. Primární a sekundární diateze. Deagentní a dekauzativní větné typy. Větné struktury primárně a sekundárně bezpodměté.14. Sémantická struktura věty. Základní pojmosloví. Sémantický větný vzorec, komplexní větný vzorec. Sémanticko-syntaktická analýza slovesných predikátů.

Získané způsobilosti

Aplikovat valenční přístup k větné struktuře a komunikační hlediska.

Literatura

Sgall, P. - Hajičová, E. - Buráňová, E. Aktuální členění věty v češtině. Praha. 1980. Časopisy: Naše řeč, Český jazyk a literatura, Slovo a slovesnost. Čechová, M. - Hrbáček, J. a kol. Čeština. Řeč a jazyk. Praha. 1995. Daneš, F. Jazyk a text I a II. Praha. 1999. Čechová, M. a kol. Komplexní jazykové rozbory. Praha. 1990. Mullerová, O. Mluvený text a jeho syntaktická stavba. Praha. 1994. Novotný, J. a kol. Mluvnice češtiny pro střední školy. Praha. 1992. Kol. Mluvnice češtiny 3. Skladba. Praha. 1997. Trávníček, F. Mluvnice spisovné češtiny II. Praha. 1951. Hrbáček, J. Nárys textové syntaxe spisovné češtiny. Praha. 1994. Novotný, J. Nástin syntaktického popisu češtiny (na základě valenční teorie). Ústí nad Labem. 1994. Šmilauer, V. Novočeská skladba. Praha. 1966. Kol. Příruční mluvnice češtiny. Praha. 1995. Novotný, J. Sbírka úkolů k rozboru souvětí. Praha. 1992. Grepl, M. - Karlík, P. Skladba češtiny. Olomouc. 1998. Grepl, M. - Karlík, P. Skladba spisovné češtiny. Praha. 1986. Karlík, P. Studie o českém souvětí. Brno. 1995. Grepl, M. - Karlík, P. Učte se s námi skladbě češtiny. Praha 1992, Olomouc. 2000. Sgall, P. Úvod do syntaxe a sémantiky. Praha. 1986. Daneš, F. Věta a text. Praha. 1985. Daneš, F. - Hlavsa, Z. a kol. Větné vzorce v češtině. Praha. 1981. Kopečný, F. Základy české skladby. Praha. 1962. Zimová, L. Způsoby vyjadřování větných členů v textu. Ústí nad Labem. 1995.

Požadavky

1. Soustavná příprava na všechny semináře.2. Aktivita na každém semináři.3. Úroveň příspěvků zpracovaných pro seminář.4. Úspěšné absolvování všech kontrolních testů (možnost jedné opravy do 14 dnů, společně pro všechny skupiny).

Garant

doc. PhDr. Ludmila Zimová, CSc.

Vyučující

doc. PhDr. Ludmila Zimová, CSc.doc. Mgr. Patrik Mitter, Ph.D.doc. PhDr. Ludmila Zimová, CSc.