Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět PVK-Vztahy čes. a českoněm. lit.v 19.st. (KBO / 0170)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 0170 - PVK-Vztahy čes. a českoněm. lit.v 19.st., Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1) Úvod do problematiky studia vztahů české a českoněmecké literatury2) Specifika vztahů obou literatur v období osvícenství3) Česká a českoněmecká literatura v prvé fázi národního obrození, vazby mezi nimi4) Vztahy české a českoněmecké literatury v období preromantismu, hledání národní specifičnosti5) Česká a českoněmecká beletrie v období preromantismu6) Proměny vztahů české a českoněmecké literatury ve 30.letech7)Česká a českoněmecká literatura v období romantismu8) Hledání nových podob vzájemného vztahu obou literatur ve 40.letech9) Časopis Ost und West a program jeho autorského okruhu10) Česká a českoněmecká literatura v roce 184811) Česká a českoněmecká literatura v 60.letech 19.století12) Vztahy české a českoněmecké literatury v 70. a 80.letech 19.století13) Česká a českoněmecká regionální literatura 2.pol.l9.století14) Křižovatky hledání podoby vzájemných vztahů na sklonku století

Získané způsobilosti

Student se seznámí s dynamikou vývoje literatury, vytvoří si jasnou představu o chronologii, vazbách a souvislostech.Student si osvojí patřičný terminologický fond, je schopen jej prakticky využívat při samostatné interpretaci konkrétních literárních děl.

Literatura

Peřina, J. Přehledné dějiny vztahů české a německo-české literatury v 19.století I. Ústí n.L. 1997. 1996. Seibt, F. Deutschland und die Tschechen, München- Zürich. 1995. Peřina, J. Dvoubarevný paprsek Bohemie, antologie textů. Křen, J. Konfliktní společenství. Češi a Němci 1780 - 1918. Praha 1990. Praha, 1990. Glosíková, V., Schulz, B. Mikulášek, A. a kol. Literatura s hvězdou Davidovou, Slovníková příručka k dějinám česko-židovských a česko-židovsko-německých literárních vztahů v 19. a 20. století. Praha 1998. Habel, Fritz Peter. Němci a Češi 1848 - 1948. 1987. J. Kořalka, H. Mommsen. Němci, Češi, Slováci. Souběžné a rozdílné tendence jejich společenského vývoje. Kraus, A., Eisner, P. Německá literatura na půdě ČSR. In Čs. vlastivěda, VII, Praha 1933. Václavek, L. E. Stati o německé literatuře vzniklé v českých zemích. 1991. Rádl, E. Válka Čechů s Němci. Praha 1993. Borová, Vl. Vztah Čechů a Němců v české historické beletrii v první pol. 19. stol. AUC, Ph et Hi 3, XXXIII, Praha 1998. Macura, Vl. Znamení zrodu. České obrození jako kulturní typ.1983.

Požadavky

Požadavky pro udělení zápočtu:a) aktivní účast na semináříchb) zpracování odborného referátu na zvolené téma ústícího ve formulaci vlastních názorů, opřeného o znalost sekundární literatury vážící se k tématu.c) orientace v základní sekundární literatuře věnované vztahům české a českoněmecké literatury

Garant

doc. PhDr. Josef Peřina, CSc.

Vyučující

doc. PhDr. Josef Peřina, CSc.