Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět VK- K dějinám evropského románu (KBO / 0184)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 0184 - VK- K dějinám evropského románu, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1) Obecné problémy interpretace literárního díla. Interpretace odborná a vědecká, interpretace didaktická.2) Otázky spojené s interpretací významných děl starověku, středověku, renesance a baroka.3) Mýty v literární tradici starověku.4) Mýty v literární tradici středověké literatury. Král Artuš a jeho svět.5) Mýty v literární tradici renesanční a barokní literatury.6) Láska jako pramen literární inspirace (obrazy lásky v dílech starověkých a dalších autorů).7) Syntéza obrazu reality a fantastických prvků v tvorbě básníků, dramatiků a prozaiků antiky, středověku i poději. Vytváření fikčních světů.8) Člověk a jeho pojetí v renesanční literatuře. Rabelais, Cervantes.9) Člověk a jeho pojetí v barokní literatuře.10) Literatura a filozofie. Pojetí literárního díla ve světle racionálního přístupu ke skutečnosti (jednotlivec a společnost; obraz společenských proměn v osvícenství a jejich reflexe v literatuře). Voltaire, J. Swift, D. Defoe a další.11) Proměny obrazu hrdinů a hrdinek v preromantické a romantické literatuře na pozadí staršího literárního kontextu. Romantický poutník.12) Román 20. století.13 - 14) Literatura a další média. Filmová díla na motivy z literatury.

Získané způsobilosti

Studenti si osvojí patřičný terminologický fond, který využívají při vlastní interpretaci literárních děl, seznámí se s dynamikou vývoje literatury.

Literatura

Bloom, H. Kánon západní literatury. Praha. Bachtin, M. M. Román jako dialog. Praha. 1980. Kundera, M. Umění románu. Praha: ČS, 1960. Kundera, M. Zneuznávané dědictví Cervantesovo. Brno: Atlantis, 2006.

Požadavky

- aktivní účast v diskusích- přednesení příspěvku + handout- esej na zvolené téma

Garant

PhDr. Antonie Kreislová

Vyučující

Mgr. Jiří Koten, Ph.D.PhDr. Antonie Kreislová