Předmět VK- Český typ staroslověnštiny (KBO / 0192)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 0192 - VK- Český typ staroslověnštiny, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Uvedení do problematiky staroslověnštiny českého typuKyjevské listyPražské zlomky hlaholskéPrvní staroslověnská legenda o svatém VáclavuProložní legendy o svaté Ludmile a o svatém Václavu, translační legenda václavskáDruhá staroslověnská legenda o svatém VáclavuBesědy na evangelije Řehoře VelikéhoKánon ke cti svatého VáclavaLegenda o svatém VítuŽivot Benediktův, legenda o svatém ApolinářiHospodine, pomiluj nyModlitba proti ďábluModlitba ke svaté TrojiciNikodémovo evangelium
Získané způsobilosti
Studenti získají přehled o materiálu nejstaršího slovanského spisovného jazyka v jeho české variantě (redakci), a to v širokém tematickém záběru obecněji filologické, literárně-vědné, textologické a historické povahy. Získané vědomosti studenti využijí jako základ pro studium historické mluvnice češtiny i v širokém smyslu bohemistickém a slavistickém.
Literatura
Mareš, F. V.. Anthology of Church Slavonic Texts of Western (Czech) Origin, München 1979. Weingart, M. Československý typ cirkevnej slovančiny, Bratislava 1949. Hauptová, Z.. rkevněslovanské písemnictví v přemyslovských Čechách, in: Jazyk a literatura v historické perspektivě, Ústí nad Labem 1998, s. 5?42. Večerka, R. Slovanské počátky české knižní vzdělanosti, Praha 1963. Bláhová, E., Konzal, V.. Staroslověnské legendy českého původu, Praha 1976. Bláhová, E. Staroslověnské písemnictví v Čechách 10. století, in: Sázava. Památník staroslověnské kultury v Čechách, Praha 1988, s. 55?69.
Požadavky
Aktivní účast v diskuzích, přednesení referátu
Garant
PhDr. František Čajka, Ph.D.
Vyučující
PhDr. František Čajka, Ph.D.