Předmět VK- Paleoslověnistický seminář (KBO / 0196)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 0196 - VK- Paleoslověnistický seminář, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Staroslověnská grafika: konfrontace cyrilice s řeckou, latinskou, fénickou, koptskou aj. abecedou.2.-3. Seznámení s hlaholicí a přepis hlaholského textu do cyrilice.4. Staroslověnština na Velké Moravě jako první spisovný slovanský jazyk.5. Josef Dobrovský jako zakladatel paleoslověnistického studia.6. Lexikální složení staroslověnštiny.7. Vliv řečtiny a latiny na staroslověnštinu.8. Byzanc a slovanský svět.9. Národnostní, sociální a hospodářská charakteristika Velké Moravy.10. Církevní architektura na Velké Moravě a v Čechách 9. -11. století.11. Velkomoravská cyrilometodějská tradice v přemyslovských Čechách.12. Emauzský klášter Na Slovanech v Praze a jeho vliv na kulturní život v Čechách.13. Cyrilometodějské téma v krásné literatuře a v umění. Poslech nahrávek byzantské a církevněslovanské bohoslužby.
Získané způsobilosti
Kurs, který navazuje na výuku staroslověnštiny nabízí hlubší seznámení a osvojení pramenné literatury a vědeckých poznatků v tomto oboru, který je fundamentální v slavistice, zároveň připravuje studenty k samostatné badatelské činnosti. Absolvent kursu získává komplexní znalosti (o jazyce, literatuře, dějinách, kultuře, umění), které se vztahují k tomuto nejstaršímu období českých a slovanských kulturních dějin.
Literatura
Dostálová R. Byzantská vzdělanost. Praha: Vyšehrad. 1990. Cyrilometodějské papežské dokumenty z let 869-1985. Velehrad: Refugium Velehrad - Roma. 2003. Havlík, L. Kronika o Velké Moravy. Brno: Blok. 1987. Vašica, J. Literární památky epochy velkomoravské 863-885. Praha: Vyšehrad - Řím: Křesťánská akademie. 1996. Večerka, R. Počátky slovanského spisovného jazyka. Praha. 1999. Večerka, R. Staroslověnština v kontextu slovanských jazyků. Praha: Univerzita Palackého v Olomouci - Nakladatelství Euroslavica. 2007. Hauptova Z. (ed.). Cyrillomethodiana: in honorem Aemiliae Bláhová et Venceslai Konzal. Praha: Eroslavica. 2001. Mareš, F. V. Cyrilometodějská tradice a slavistika. Praha: Torst. 2000. Górka, L. Svatí Cyril a Metoděj. Ekumenická dimenze smíření. Olomouc: Refugium Velehrad-Roma. 2007.
Požadavky
1. Aktivní účast na seminářích a v diskusích.2. Seminární práce (max. 10 stránek) a její osobní prezentace.3. Jedna ústní oponentura jiné seminární práce.
Garant
PhDr. Mira Marvanová, Ph.D.
Vyučující
PhDr. Mira Marvanová, Ph.D.