Předmět VK- Obecná lingvistika: jazyky světa (KBO / 0215)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 0215 - VK- Obecná lingvistika: jazyky světa, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Vymezení pojmů: jazyk, mikrojazyk, makrojazyk, dialekt, pidžin, lingua franca; jazyky přirozené a jazyky umělé, problematika počtu jazyků světa.2. Areálové principy analýzy jazyků.3. Genealogická klasifikace dělení jazyků. Styčné body genealogického a areálového přístupů.4. Mapa současných jazyků světa.5. Problematika indoevropštiny, indoevropské pravlasti a tzv. stěhování národů.6. Historická jazyková mapa Evropy a jejího okolí.7. Podrobný přehled a charakteristika současných evropských jazyků a mikrojazyků. Ohrožené a méně užívané jazyky.8. Podrobný přehled a charakteristika uralských jazyků s důrazem na jazyky ugro-finské.9. Podrobný přehled a charakteristika turkických jazyků s důrazem na jazyky euro-turkické.10. Zásady typologického výzkumů a česká tradice lingvistické typologie. Skaličkovo obecné dělení jazyků. Další typologické klasifikace jazyků.11. Analýza díla Typ češtiny Vladimíra Skaličky. (také průběžné)12. Jazykové svazy (tzv. Sprachbundy) a makrosvazy (ELA, SAE aj.).13. Popis a typologická charakteristika rozmanitého seznamu jazyků světa, mezi nimi např. baskičtiny, hebrejštiny, čínštiny, japonštiny atd. (také průběžně)
Získané způsobilosti
Posluchač získává rozšířené znalosti z areálové a strukturní typologie jazyků světa, jakož i z jejich genealogického třídění a je schopen orientovat se v jazykových a souvisejících s tím geopolitických otázkách současného světa, je schopen rovněž interpretovat problematiku evropské jazykové situace a vnímat svoji mateřštinu ze strukturně typologického hlediska.
Literatura
Erhart A. Indoevropské jazyky. Praha: Academia. 1982. Čermák F. Jazyk a jazykověda. Praha: Karolinum. 2004. Skalička V. Typ češtiny. - In: Skalička V., Souborné dílo. 2. Praha: Karolinum. 2004. Breton R. Atlas jazyků světa: soužití v křehké rovnováze. Praha: Albatros. 2007. Krupa V., Genzor, J. Jazyky sveta v priestore a čase. Bratislava: Veda. 1996. Price G. a kol. Encyklopedie jazyků Evropy. Praha: Volvox Globator. 2002. Haspelmath M. et al., eds. The world atlas of language structures. Oxford: Oxford University Press. 2005. Skalička V. Vývoj české deklinace. Studie typologická. - In: Skalička V., Souborné dílo. 2. Praha: Karolinum. 2004.
Požadavky
1. Aktivní účast na hodinách kursu a při diskusích.2. Seminární práce (cca 10 stránek) a její osobní prezentace.
Garant
PhDr. Mira Marvanová, Ph.D.
Vyučující
PhDr. Mira Marvanová, Ph.D.