Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Úvod do obecné jazykovědy - Bc. (KBO / 0244)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 0244 - Úvod do obecné jazykovědy - Bc., Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Tématické okruhy přednášek:1. Obecná lingvistika: pojetí, předmět, význam a aplikace2. Teorie o původu jazyka - mýtus, náboženství, vědecké přístupy3. Genealogická klasifikace jazyků světa4. Indoevropská pravlast, indoevropština a Indoevropané5. Struktura jazyka I6. Struktura jazyka II7. Glotogeneze (vznik jazyka)8. Vývoj jazyka - vnější a vnitřní faktory vývoje jazyka9. Procesy jazykové konvergence a divergence10. Lingvistická typologie. Jazykové universálie11. Evropa jako Sprachbund: Evropský jazykový (lingvistický) areál (ELA)12. Lingvistická sémiotika - teorie jazykového znaku13. Funkce jazyka, funkční lingvistika a Pražský lingvistický kroužekTematika semináře: Úvod do obecné lingvistikyOkruh 1: Dějiny a současnost lingvistiky1. Dějiny lingvistiky - antická filozofie, starověk a středověk; nejstarší popisy jazyka2. Dějiny lingvistiky - novověk a současnostOkruh 2: Člověk a jeho jazyk3. Člověk a řeč - C. Hagege, A. Sommerfeld4. Lingvistická antropologie - I.T. Budil5. Indoevropané, indoevropština, indoevropské jazyky - A. Erhart, I. BudilOkruh 3: Strukturalismus v obecné jazykovědě6-7-8. F.de Saussure a jeho Kurs obecné lingvistiky9. Louis Hjelmslev - Jazyk; Prolegomena do teorie jazyka10. Pražský strukturalismus - PLK; V. Mathesius, J. Vachek11. Americký strukturalismus - L. Bloomfield, Z. Harris, N. ChomskyOkruh 4: Filozofie jazyka12. zápočtový test13. Filozofie jazyka - Aristoteles, K. Horálek, E. Bach, J. PeregrinOkruh 5: Nové obecnělingvistické výzkumy a publikace - průběžně

Získané způsobilosti

Posluchač jednooborové češtiny ovládá základní obecnělingvistické teoretické znalosti, především o systému a o struktuře jazyka, o jeho vzniku a obecných vývojových tendencích, o funkcích jazyka a o jeho znakové povaze, o přínosu Pražského lingvistického kroužku pro světovou lingvistiku. Zároveň dostává přehled o klasifikacích jazyků světa z hlediska jejich genealogie a typologie. Po absolvování kursu je student připraven teoreticky a metodologicky ke studiu speciálních jazykovědných disciplin.

Literatura

Čermák, František. Jazyk a jazykověda. Praha: Karolinum, 2004. de Saussure, Ferdinand. Kurs obecné lingvistiky. Praha: Academia, 1996. Lotko, Edvard. Slovník lingvistických termínů pro filology. Olomouc: UPOL, 2003. Černý, Jiří. Úvod do studia jazyka. Olomouc: Votobia, 2002. Kol. autorů. Encyklopedický slovník češtiny. Praha: NLN, 2002. Černý, Jiří. Dějiny lingvistiky. Olomouc. Votobia, 2002. Price, Glanville a kol. Encyklopedie jazyků Evropy. Praha: Globatour, 2002. Vachek, Josef. Lingvistický slovník Pražské školy. Praha, 2005. Erhart, A. Základy jazykovědy. Praha: SPN, 1990. Palek, Bohumil. Základy obecné jazykovědy. Praha: SPN, 1989.

Požadavky

1. Aktivní účast na semináři.2. Diskusní příspěvek.3. Seminární práce.4. Vědomostní test.

Garant

prof. PhDr. Jiří Marvan, Ph.D.

Vyučující

PhDr. Ilona Balkó, Ph.D.prof. PhDr. Jiří Marvan, Ph.D.PhDr. Ilona Balkó, Ph.D.PhDr. Mira Marvanová, Ph.D.