Předmět Vybrané kapit. ze světové liter. I- Bc. (KBO / 0251)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 0251 - Vybrané kapit. ze světové liter. I- Bc., Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1) Starověké literatury.Žánrová struktura, nejvýznamnější památky. Literatura jako jedno z nejstarších médií zprostředkujících interpretaci světa Orální tradice a počátky tradice písemné.2) Mýty a mytologie jako součást společné lidské paměti. Mytologická interpretace světa. Význam mýtů pro pozdější umění.3) Témata, symboly, motivy. Sémantizace symbolů. Univerzálnost a individuálnost symbolického vidění. Svět reálný, fikční a symbolický. Proměny témat a motivů.4) Starověké eposy. Struktura eposu, koncepce a ztvárnění hrdinů a hrdinek, pojetí času a prostoru, vztah k realitě a vytváření obrazu světa.5) Středověká a renesanční epika. Proměny témat, hrdinů a dalších prvků epické struktury.6) Barokní epika. Duchovní a světské spisy. Vztah boha a člověka. Hledání vnitřních jistot prostřednictvím literatury. Velká barokní témata - láska, pouť, pomíjivost pozemské existence7) Zrození románu. Román středověký, renesanční a barokní.Romány rytířské, pastorální, pikareskní, utopické. Humor a satira v románu. Zábavná funkce románu. Podíl románu na formování národních literatur.8) Lyrické vidění světa. Lyrická témata, žánry, struktury. Lyrika neevropského starověku.9) Středověká, renesanční a barokní lyrika.10) Starověká dramata. Žánry, struktura, způsob předvádění, význam.11) Středověká dramatická tvorba a její místo v literárním a společenském kontextu.12) Renesanční a barokní drama. Žánry, struktura.13) Nástup věku rozumu. Klasicistní literatura.14) Specifické problémy literárního vývoje.Témata seminářů (vede Mgr. Fibiger):Anotace:Kurz vybrané kapitoly ze světové literatury I nabízí všeobecný přehled o vývoji starověké řecky a latinsky psané literatury. V jednotlivých cvičeních studenti pracují s konkrétními díly významných autorů. Při interpretacích klíčových děl je kladen důraz i na společenský kontext a ohlas v dalších obdobích dějin evropských i v české literatuře.Témata seminářů - cvičení (Mgr. Fibiger):1. Podání informací o průběhu a zakončení kurzu, seznámení s požadavky k zápočtu, zadání referátů2. Homér: Ilias, Odysseia3. Hesiodos: Práce a dni, Sapfó: Písně4. Ezop: Bajky, Anakreon: Fragmenty básní5. Aischylos: Oresteia, Sofokles: Antigona6. Euripides: Médea, Aristofanes: Lysistrata7. Menandros: Smírčí soud, Longos: Dafnis a Chloe8. Plautus: Pseudolus, Terentius: Dívka z Andru9. Caesar: Zápisky o válce galské, Lucretius: O podstatě světa10. Catullus: Básně, Vergilius: Aeneis11. Horatius: Ódy, Ovidius: Proměny12. Seneca: O duševním klidu, Petronius: Satiricon13. Martialis: Epigramy, Apuleius: Zlatý osel14.Test
Získané způsobilosti
Studenti se seznámí s dynamikou vývoje literatury od starověku do období osvícenství, vytvoří si jasnou představu o chronologii, vazbách a souvislostech, významných autorech a dílech. V seminářích hlouběji poznají antickou literaturu.
Literatura
Bloom, H. Kánon západní literatury. Praha 2002. Pavelka, J., Pospíšil, I. Slovník epoch, směrů, skupin a manifestů. Brno 1993. Stříbrný, Z. Dějiny anglické literatury I,II. Praha. 1988. Šrámek, J. Dějiny francouzské literatury v kostce. Olomouc. 1997. Sanctis, F. de. Dějiny italské literatury. Praha 1959. Canfora, L. Dějiny řecké literatury. Praha 2000. Conte, G. B. Dějiny římské literatury. Praha 2003. Curtius, E. R. Evropská literatura a latinský středověk. Kreislová, A. Kapitoly ze světové literatury I,II. Ústí nad Labem. 1987. Budil, I. T. Mýtus, jazyk a kulturní antropologie. Praha, Triton, 1998. Meletinskij, J. M. Poetika mýtu.Praha 1989. Macura, V. a kol. Slovník světových literárních děl I,II. Praha. 1988. Puhvel, J. Srovnávací mytologie. Praha 1997. Kerényi, K., Jung, C. G. Věda o mytologii. Brno 1995. Ricoeur, P. Život, pravda, symbol. Praha 1993.
Požadavky
- aktivní účast v seminářích;- přednesení příspěvku + pracovní list- seminární práce na zvolené téma;- testy
Garant
PhDr. Antonie Kreislová
Vyučující
Mgr. Jiří Koten, Ph.D.PhDr. Antonie KreislováPhDr. Martin Fibiger, Ph.D.Mgr. Jiří Koten, Ph.D.PhDr. Antonie Kreislová