Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Lexikologie - Bc. (KBO / 0255)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 0255 - Lexikologie - Bc., Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1) Pojmy slovo, pojmenování. Co mohou slova vypovídat o člověku? Kognitivní funkce slova (v rámci jazyka).2) Svět jako sémioprostor, postavení jazyka v něm. Jaké známe znakové systémy nejazykové (např. doprav. značení) povahy? Co mají s jazykem společného?3) Analýza a popis slovního významu, jeho zachycení ve slovníku. Vybavení slovníkového hesla; práce se slovníky.4) Rozšiřování a přenášení slovních významů, vznik a rozvíjení polysémie. Čím se liší lexikální metafory a metonymie od uměleckých?5) Postavení polysémie, synonymie a antonymie v dorozumívání: usnadňují významové vztahy lexikálních jednotek (LJ) komunikaci, komplikují ji, anebo fungují indiferentně?6) Jak se liší polysémie a homonymie, co mají společného (navzájem, popř. i s paronymií)? Reflektovaný význam: jak vznikají dvojsmysly a podobné slovní hříčky?7) Lexikální prostředky textové koheze a koherence: jak se uplatňují lexémy a jejich formálně-významové vztahy v dorozumívání? (Práce s konkrétním textem.)8) Rozšiřování slovní zásoby (SZ) přijímáním. Jak se zapojují lexikální přejímky do češtiny? Uveďte příklady z různých jazyků, popište je z formálního hlediska po všech systémových rovinách (foneticko-fonologické, grafické, lexikálně-sémantické, morfologické, syntaktické). Cizí antroponyma (vlastní jména lidí) jako přejímky.9) Opakování znalostí ze slovotvorby, základní pojmy. Rozdíly rozborů slovotvorných a morfematických. Procvičování slovotvorných řad.10) Odvozování, klasifikace: jak vznikají odvozováním jednotlivé slovní druhy, jaké slovní druhy jsou východisky? Jaká další hlediska můžeme uplatnit?11) Sémantické a onomaziologické souvislosti tvoření slov. Co se děje s významem základových slov při odvozování či skládání, čím vším je formován význam slova nova tvořeného? Rozbory a popis konkrétních příkladů.12) Zkratky z hlediska onomaziologického: co a jak pojmenováváme zkratkami či zkratkovými slovy (uvádět příklady; pokoušíme se vymýšlet zkratky nové)? Úvod do problematiky vlastních jmen a názvů.13) Souvislosti vývoje společnosti s vývojem jazyka, zejména SZ. Historie zachycování a popisování české SZ ve slovnících - příklady z klaretovských slovníků, ukázka příručky Orbis pictus J.A.Komenského, příklady hesel Jungmannova slovníku. Slovníky a slovníkářství současné, perspektivy: mají tradiční slovníky budoucnost?14) Stručný nástin onomastiky: základní klasifikace, přehled hlavních typů antroponym, jmen místních a pomístních.

Získané způsobilosti

Analyzovat, popisovat a vykládat jevy lexikálního systému češtiny.

Literatura

Hauser, P. Nauka o slovní zásobě. Praha. 1980. ČERMÁK, Fr. - FILIPEC, J. Česká lexikologie. Praha. 1985. Čechová, M. a kol. Čeština - řeč a jazyk. Praha, ISV, 2000. Mluvnice češtiny I - Tvoření slov. kolektiv. Příruční mluvnice češtiny. Praha, Lidové noviny, 1995.

Požadavky

Požadavky k zápočtu: aktivní práce na cvičeních, účast na seminářích cca 70% (max. 2 neoml. absence), vypracování zápočtového testu.

Garant

doc. Mgr. Patrik Mitter, Ph.D.

Vyučující

doc. Mgr. Patrik Mitter, Ph.D.