Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Starší česká literatura I - Bc. (KBO / 0262)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 0262 - Starší česká literatura I - Bc., Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Tematické okruhy:1. - 3. Recepce anticko-křesťanské literatury. Antická a biblická hermeneutika.Patristika. "Translatio" antické a biblické literární tradice do evropskýchliteratur.4. - 6. Role evropského Západu a Východu při formování českého písemnictví na mojmírovské Moravě a v přemyslovských Čechách. Franská říše a karolínskárenesance. Byzanc po období ikonoklasmu. Patriarha Fótios a sv. Konstantin - Cyril a Metoděj. Velkomoravská literární škola.7. - 9. Přemyslovské Čechy - diskutovaná země v recepci velkomoravského křesťanstvía slovanského písemnictví. Staroslověnské a latinské legendy o českých světcích.I. staroslověnská legenda a legenda Kristiánova. Literatura svatovojtěšskéhokruhu. Politika Oty III. a osobnosti reformní benediktinské zbožnosti. Sázavský klášter a jeho odkaz. Rané české kronikářství: Kosmas a jeho pokračovatelé.10. - 11. Vstup staročeské literatury na scénu národních evropských literatur. Latinaa tzv. vernakulární jazyky. Počátky českého dramatu. Písňová (lyrická) tvorba.Nejstarší české veršované legendy. Alexandreis. Rýmovaná kronika třč. Dalimila.Historické pozadí vzniku literatury v národním jazyce a nástup gotické kultury.Vztah česky a latinsky, popř. německy psané literární produkce. ReflexeCisterciácké, františkánské a dominikánské spirituality v literatuře. PražskéAssisi na Františku. Legenda o svaté Anežce České. Devotio moderna.12. - 13. Rozmach česky, latinsky, popř. německy psané literatury v českých zemích zavlády Karla IV. a jeho syna Václava IV. Literární dílo Karla IV. a dvorskécentrum. Kronikářství, legendistika veršovaná i prozaická. Duchovní a světskápoezie. Rytířská kultura a literatura v české podobě. Zábavná, vzdělavatelná aodborná próza. Drama.14. Rozpad středověké jednoty v husitských Čechách. Rozdělení literatury nahusitskou a katolickou. Hus mezi národy, epochami a konfesemi. Filozoficko-teologický základ mravních a sociálních názorů v jeho dílech. Husitská a katolická tvorba v období revoluce a po bitvě u Lipan do smrti králeJiřího z Poděbrad.

Získané způsobilosti

Student se seznámí s dynamikou vývoje literatury, vytvoří si jasnou představu o chronologii, vazbách a souvislostech.Student si osvojí patřičný terminologický fond, je schopen jej prakticky využívat při samostatné interpretaci konkrétních literárních děl.

Literatura

Dvorník, F. Byzantské misie u Slovanů. Praha, Vyšehrad 1970. Mareš, F. V. Cyrilometodějská tradice a slavistika. Praha, 2000. Auerbach, E. Mimesis. 2. vyd. Praha, MF 1998. Králík, O. Nejstarší rodokmen české literatury. Praha ČS. 1971. Novák, J. Patristické čítanky I - IX. Praha, ČK CH 1983 - 1991. Dattrino, L. Patrologie. Praha KTF UK 1997. Večerka, R. Počátky slovanského spisovného jazyka. Praha. Králík, O. Slavníkovské interludium. Ostrava, Profil 1966. Slovník biblické teologie. Řím - Velehrad, Křesťanská akademie 1991. Slovník latinských spisovatelů. Praha, Odeon 1984. Slovník spisovatelů - Řecko. praha, Odeon 1975. red. Bartůněk, V. Soluňští bratři. Praha 1962.

Požadavky

- aktivní účast- příprava vstupních referátů a textů k rozboru.

Garant

doc. PhDr. Josef Peřina, CSc.

Vyučující

PaedDr. Ivo Harák, Ph.D.