Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Syntax - Bc. (KBO / 0282)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 0282 - Syntax - Bc., Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Předmět skladby, základní odborná literatura, pojetí syntaktických výkladů, komunikace a její složky, segmentace, textu, věta a výpověď.2. Zvuková stránka výpovědi: frázování, větný přízvuk, důraz, intonace.3. Komunikativní funkce výpovědi a jejich výpovědní formy.4. Pojetí přísudku v tradiční a valenční syntaxi. Přísudek slovesný, slovesně-jmenný, elidovaný, jmenný, složený.Větná struktura: konfrontace tradičního a valenčního pojetí..5. Gramatická struktura věty: typy větných struktur podle valence, gramatický větný vzorec a jeho pojetí, základová struktura, minimální věta.6. Sémantická struktura věty: sémantický větný vzorec, komplexní větný vzorec. Větné typy deagentní.7. Slovo a věta. Větný člen, slova nevstupující do skladebních vztahů, skladební dvojice. Pojetí větného vztahu, vyjadřování větných vztahů.8. Podmět pronominální a pronominalizovaný, nevyjádřený a elidovaný, neurčitý a všeobecný.9. Předmět. Významová stránka příslovečného určení. Místo doplňku v systému větných členů10. Přívlastek z hlediska významového a formálního: volný a těsný, několikanásobný a postupně rozvíjející, nominativ jmenovací. Přístavek a jeho sémantická klasifikace.11. Souvětí: formálně gramatická a sémantická stránka souvětí, klasifikace souvětí, hypotaxe, parataxe a jejich výrazové prostředky. Souvětí souřadné.12 Souvětí podřadné: klasifikace vedlejších vět.13. Souvětí souřadné: sémantická klasifikace.14. Aktuální téma

Získané způsobilosti

Analyzovat, popisovat a vykládat jevy syntaktického systému a jeho fungování. Tvořit vhodné, jazykově správné skladební celky, korigovat skladební nedostatky.

Literatura

Zimová, L. Cvičení a úkoly ze skladby. Ústí n.L., 2001. Kol. Mluvnice češtiny 3. Skladba. Praha. 1997. ZIMOVÁ, L. Obtížnější jevy syntaktického rozboru. I. díl. Ústí n. L: UJEP v Ústí n. L. kolektiv. Příruční mluvnice češtiny. Praha, NLN, 1995. Grepl, M. - Karlík, P. Skladba češtiny. Olomouc. 1998. Kraus, J. Jazyk v proměnách komunikačních médií, Praha. Praha, 2008. lingvistické časopisy a sborníky. Šmilauer, V. Novočeská skladba. Praha. 1966. Daneš, F. Věta a text. Praha. 1985.

Požadavky

Pro zápočet:1. Soustavná příprava na všechny semináře.2. Aktivita na každém semináři.3. Úroveň příspěvků zpracovaných pro seminář.4. Úspěšné absolvování všech kontrolních testů. Tematické okruhy ke zkoušce: 1. Předmět skladby v minulosti a současnosti. Syntaktické výklady a jejich uspořádání.2. Základní odborná literatura. Věta a výpověď: vymezení a rozlišení pojmů. Větný ekvivalent. 3. Komunikační funkce výpovědi a prostředky jejich vyjadřování.4. Subjektivně modální a emocionální postoje mluvčího a prostředky jejich vyjadřování. Vyjadřování modálních významů nutnosti, možnosti a záměru. 5. Věty kladné a záporné. Druhy záporu v češtině. Neutralizace záporu.6. Valenční teorie v syntaxi. Základní pojmosloví valenční syntaxe. Neverbální valence.7. Typy větných struktur podle valence. Klasifikace větných struktur podle valence.8. Větné struktury bezpodměté a podmětové. Věty jednočlenné a věty dvoučlenné. Větný ekvivalent. Jejich vzájemný vztah.9. Sémantická stránka větných struktur. Sémantická klasifikace slovesných predikátů.10. Větné typy deagentní a dekauzativní. Primární a sekundární diateze. Prostředky realizace sekundární diateze.11. Větný člen, skladební dvojice, syntaktický vztah. Realizace syntaktických vztahů. Skladební pojetí slovních druhů (primární a sekundární funkce slovních druhů). Způsoby vyjadřování syntaktických vztahů ve větě i mimo ni.12. Podmět a přísudek - jejich gramatická a sémantická charakteristika. Druhy subjektu a predikátu. Základní skladební dvojice. Věta dvojčlenná. 13. Přívlastek - jeho gramatická a sémantická charakteristika. Druhy přívlastku.14. Pojetí přístavku v novočeských skladbách a mluvnicích (od Novočeské skladby po současnost). Apoziční vztah mezi větnými členy (vztah k determinaci, predikaci) a větami. 15. Pojetí doplňku v novočeských skladbách a mluvnicích (od Novočeské skladby po současnost). Vztah doplňku a příslovečného určení, doplňku a přívlastku.16. Předmět a jeho gramatická a sémantická charakteristika. Druhy předmětu.17. Příslovečné určení - jeho gramatická a sémantická charakteristika. Druhy příslovečného určení. Vztah příslovečného určení a doplňku.18. Interpunkce ve větě jednoduché a v souvětí. 19. Souvětí. Hypotaxe a parataxe, koordinace a subordinace, juxtapozice. Klasifikace souvětí.20. Souvětí souřadné a jeho klasifikace. Sémantická stránka souřadného souvětí. Souvětí souřadné a text.21. Souvětí podřadné. Kritéria třídění vedlejších vět. Druhy vedlejších vět.

Garant

doc. PhDr. Ludmila Zimová, CSc.

Vyučující

doc. PhDr. Ludmila Zimová, CSc.doc. PhDr. Ludmila Zimová, CSc.