Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Technika filologické práce (KBO / 4005)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 4005 - Technika filologické práce, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Program a poslání kurzu. Dosavadní zkušenosti z odborné práce. Metody práce v semináři. Základní odborná literatura.2. Kodifikační příručky, slovníky a jejich druhy, monografie, antologie, lingvistické časopisy, sborníky, skripta, učebnice, on-line zdroje.3. Populárně odborná literatura o jazyce. Jazyková poradna ÚJČ. Jazykovědné sdružení.4. Odborný styl v psaném a mluveném projevu. Slohové útvary odborného stylu. Jazyk a styl slohových útvarů. Metajazyk.5. Základy lingvistické metodologie: problém a jeho formulace, data, hypotézy, metody, teorie.6. Jazyková data: povaha a zdroje jazykových dat, korpusy, kritéria výběru materiálu, sběr materiálu.7. Jazyková analýza shromážděného materiálu a její předpoklady. Jazyková klasifikace.8. Syntéza. Zobecnění. Ověření. Prognóza.9. Prameny. Sekundární literatura. Bibliografie. Bibliografické údaje. Citace. Poznámky. Seznam odborné literatury.10. ČSN 016910 Úprava písemností psaných strojem nebo zpracovaných textovými editory. Modifikace jednotné úpravy odborného textu. Korektura textu (korekturní znaménka).11. - 12. Etapy odborné práce.13.- 14. Etapy v prezentaci odborné práce

Získané způsobilosti

Student umí rozlišovat zdroje odborných poznatků z hlediska jejich původu, cíle, adresáta, věrohodnosti, teoretické náročnosti a příp. kodifikace; pracovat s prameny a sekundární literaturou; rozlišovat různé druhy citací a v praxi je správně realizovat; zvolit vhodné poznávací metody s ohledem na jazyková data, recipovat odborné lingvistické texty, uvědomovat si jak jejich obsahovou, tak jazykovou stránku, jakož i jejich žánrovou pestrost; tvořit průvodní odborné žánry (bibliografickou anotaci, anotaci, výtah, resumé).

Literatura

Meško, D., Katuščák, D., Findra, J. a kol. Akademická příručka. Martin: Vydavatelstvo Osveta, 2006. Čmejrková, S., Daneš, F., Světlá, J. Jak napsat odborný text. Praha: Leda, 1999. Šesták, Z. Jak psát a přednášet o vědě. Praha: Academia, 2000. Holoušová, D. a kol. Jak psát diplomové a závěrečné práce. PF UP. Olomouc. 1999. kolektiv. Příruční mluvnice češtiny. Praha, Lidové noviny, 1995. Lotko, E. Slovník lingvistické terminologie pro filology. Olomouc: UP v Olomouci, 1998. Klimeš, L. Úvod do vědecké práce v jazykovědné bohemistice. Plzeň. 1983. Spousta, V. a kol. Vádemékum autora odborné a vědecké práce (se zaměřením na práce pedagogické). Brno: MU v Brně, PF, 2003. Styblík, Vl., Čechová, M, Hauser, P., Hošnová, E. Základní mluvnice českého jazyka. Praha: SPN, 2004. Čermák, F. Základy lingvistické metodologie. Nástin hlavních principů na pozadí obecné teorie vědy. Praha: UK v Praze, 1993.

Požadavky

1. Aktivita na seminářích.2. Seminární práce podle pokynů vyučujícího3. Prezentace odborného textu.

Garant

doc. PhDr. Ludmila Zimová, CSc.