Předmět Literární kritika (KBO / 4040)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 4040 - Literární kritika, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Chmelenského Slovo o kritice a Havlíčkova Kapitola o kritice (Počátky české literární kritiky.).2. Sabinova Úloha kritiky, Nerudův Moderní člověk a umění (Literární kritiky romantická a realistická.).3. J. V. Sládek jako představitel kritiky lumírovské (viz Kritika a kritikářství); H. G. Schauer v základech ČESKÉ MODERNY (Naše dvě otázky).4. F. X. Šalda a Jiří Karásek ze Lvovic (Kritika Patosem a inspirací; Karel Hlaváček); (Kritika před modernou a kritika v době české moderny: její směry, proudy, představitelé.).5. T. Vodička: Základy umělecké kritiky; Jan Franz: Studie.6. J. Durych: Ejhle, člověk; (Česká literární kritika duchovně orientovaná.).7. Štoll jako pokračovatel Fučíkův? (Víra uhlířská, Třicet let bojů... aneb Marxistická literární kritika před válkou a po 2. světové válce.).8. Strukturalismus a poststrukturalismus: Mukařovského Kapitoly z české poetiky - a co z nich zbylo např. v Trávníčkově Poezii poslední možnosti.9. V. Černý: Boje a směry socialistické kultury (Boje o směřování české kultury, literatury v letech 1945 - 1948.).10. M. Suchomel: Literatura z času krize; projev M. Kundery na 4. sjezdu Svazu.československých spisovatelů (aneb: Schauer stále aktuální?) (Literární kritika v 60. letech 20. století.).11. J. Lopatka: Předpoklady tvorby, J. Kratochvil: Příběhy příběhů (Ineditní literární kritika období normalizace; postmoderní myšlení v české literární kritice.).12. Kritika divadelní a filmová. Nová média a literární kritika.13. Literární kritika v severočeském regionu; její meze, možnosti, představitelé.14. Závěrečný seminář, hodnocení práce studentů, udílení zápočtů.
Získané způsobilosti
Student získává způsobilosti v oblasti porozumění kritickým textům; je schopen samostatně tvořit kritický text; dokáže hodnotit estetický výkon a argumentovat ve prospěch vlastního hodnocení. Rozumí pojmům umělecká norma, hodnota, artefakt, estetický objekt; získává znalosti z dějin kritického myšlení.
Literatura
Šalda, F. X. Boje o zítřek. Praha, 1905. Černý, V. Co je kritika, co není a k čemu je na světě. Praha: Čs. spisovatel, 1968. Haman, A. Nástin dějin české literární kritiky. Praha: H + H, 2000. Fischer, O. Slovo o kritice. Praha: F. Borový, 1947. Wellek, R. - Warren, A. Teorie literatury. 1996. Přibáň, M. Z dějin českého myšlení o literatuře 1, 2, 3, 4. Praha: ÚČL AV ČR, 2001. Harák, I. Básník a jeho čas. Praha: Printia, 2012. Harák, I. Býýýt odněkud. Praha: Protis, 2010. Thein, K. Rychlost a slzy. Filmové eseje. Praha: Prostor, 2002. Bordwell, D. - Thompsonová, K. Umění filmu. Praha: AMU, 2011.
Požadavky
docházka aktivita samostatný výstuptest
Garant
PaedDr. Ivo Harák, Ph.D.