Předmět Versologie I (KBO / 4054)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 4054 - Versologie I, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Co je to verš, jeho definice, jeho místo v básnických projevech. Rytmus a sdělovací hodnota verše.2. Vzájemný vztah a odlišnosti mezi poezií a prózou. Próza rýmovaná a rytmizovaná; báseň v próze. Typy a způsoby prozaizace verše.3. Čeština jako materiál verše; metrum a rytmus; metrum a jazykový materiál; hlásková instrumentace jako činitel rytmický; metrické konstanty a tendence. Césura, diereze, stopa; neúplné stopy, přesah a předrážka.4. Rytmus a metrum, jejich definice a praktické uplatnění v básnických textech. Vytváření básnického textu jako způsob sémantizace gramatického. Gramatická a metrická norma v básnickém textu (a literární text jako sekundárně modelovaný systém - za účelem estetického působení na příjemce - na primárním modelu přirozeného jazyka).5. Prozodický systém; metrický systém. Jejich definice, specifikace, charakteristika, rozlišení.6. Vývoj české prozodie a metriky (v širším celoevropském kontextu) od nejstarších dob po současnost. Teoretické poučení o prozodii a metrice, tzv. prozodické boje.7. Prozodický systém časoměrný, sylabický a tónický (a jejich realizace v konkrétních obdobích literárního vývoje a v konkrétních literárních textech).8. Prozodický systém sylabotónický; trochej. Problematika a možnosti jambu v české literatuře. Daktyl a verš logaedický. Realizace těchto metrických systémů v konkrétních textech z dějin české literatury.9. Verš volný a verš bezrozměrný, jejich místo ve vývoji české literatury.10. Verše z hlediska zvukového a sémantického; rým a metrum, rozložení rýmů.11. Dvojverší, strofa, odstavec; některé tradiční verše, strofy, básnické útvary v ČL.12. Interpretace básnického textu (interpretace úplná, částečná, s funkcí didaktickou); fikční světy lyriky.13. Uplatnění versologických poznatků v kritické a teoretické recepci básnického textu.14. Závěrečný seminář, zápočtový test, hodnocení studentů.
Získané způsobilosti
Student získává: prohloubené znalosti z oblasti literární teorie (zejména versologie) a historie (dějiny starší a novodobé české poezie) a historické poetiky (vývoj českých prozodických a metrických systémů); znalost základní literárněvědné terminologie z oblasti teorie verše i schopnost jejího adekvátního užití při analýze a interpretaci básnického textu, povědomí o širším kontextu vývoje českých prozodických soustav a české (česky psané) poezie vůbecStudent dokáže: analyzovat a interpretovat básnický text (za použití předepsané terminologie a doporučených metod výzkumu), adekvátně verbalizovat získané poznatky, vložit daný text na vývojovou osu proměn česky psaného básnictví, prostředkovat získané informace svým kolegům i potenciálním příštím žákům.
Literatura
Červenka, M. Dějiny českého volného verše. Brno: Host, 2001. Červenka, M. Fikční světy lyriky. Praha: Paseka, 2003. Kožmín, Z. Interpretace básní. Praha: SPN, 1986. Červenka, M. a kol. Kapitoly z teorie literárního díla. Praha: ÚČL AV ČR, 1993. Trávníček, J. Poezie poslední možnosti. Praha: TORST, 1999. Macura, V. a kol.:. Slovník básnických knih. Praha: Čs. spisovatel, 1990. Haman, A. Úvod do studia literatury a interpretace textu. Praha: H+H, 1999. Harák, I. Básník a jeho čas. Praha: Printia, 2012. Harák, I. Býýýt odněkud. Praha: Protis, 2010. Kožmín, Z. - Trávníček, J. Na tvrdém loži z psího vína. Brno: Jota, 1996. Hrabák, J. Poetika. Praha: SPN, 1977.
Požadavky
docházka aktivita samostatný výstuptest
Garant
PaedDr. Ivo Harák, Ph.D.