Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Eurolingvistika (KBO / 4126)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 4126 - Eurolingvistika, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Evropský lingvoareál (ELA) a jeho tradice.2. Evropské jazyky - tradiční geolingvistika, počet mluvčích, význam jednotlivých jazyků jako učebních předmětů (angličtina, němčina, ruština, latina, jazyky románské). Jazyky slovanské.3. Prvopočátky evropské lingvointegrace.4. Základní pojmy eurolingvistiky.5. Šíření evropeismů (eurodifúze) a její základní pojmy. Primární model eurokanálu a jeho variace.6. Vztahy jazyků v geokanálu: jazyk donor - jazyk recipient, šíření kontaktní a distanční.7. Evropská lingvoekologie, charakteristika jazykových donorů a recipientů.8. Etické problémy evropeizace - makro-, midi-, mini-, mikro-jazyky. Čeština jako midijazyk ("main stream language"), netradiční význam této pozice (oproti interpretaci "maločeské").9. Evropeizace a eurolexikalismy.10. Evropeismy morfosyntaktické, jejich důležitost pro evropeizace i vnitřní systém jazyka.11. Evropská charta regionálních či menšinových jazyků (European Charter of Regional and Minority Languages) a EU legislativa.12. Problém zániku jazyků, pět podob možného vývoje, úloha eurolingvistiky.13. Česká tradice evropeistiky a eurolingvistiky a její perspektivy.14. Shrnutí semestru - význam eurolingvistiky pro každého českého vzdělance.

Získané způsobilosti

Posluchač získá kompetence v celkové evropské jazykově-areálové problematice; pochopí, proč český kontext nabízí ideální rámec k pochopení evropského jazykového areálu; bude seznámen s evropskou jazykovou politikou v rámci EU a s tím, jaké bohatství představuje každý z jejich jednotlivých jazyků (jak národních, tak i regionálních).

Literatura

Karlík, P.: (ed.). Encyklopedický slovník češtiny. Praha: Lidové noviny, 2002. Price, G. a kol. Encyklopedie jazyků Evropy. Praha: Globatour, 2002. Evropská charta regionálních či menšinových jazyků / European Charter of Regional and Minority Languages (Strasbourg: Council of Europe, 5. 11. 1992) (přístupná na http://www.coe.int/t/dg4/education/minlang/Default_en.asp; http://www.coe.int/t/dg4/education/minlang/textcharter/Charter/Charter2_cs.pdf; http://conventions.coe.int/Treaty/en/ Treaties/Html/148.htm). Načeva-Marvanová, M. Evropský lingvistický (ELA) jako společný prostor jazykový a kulturní - In: Prostor v jazyce a literatuře. Ústí nad Labem: Univerzita J. E. Purkyně, 2007. Marvan, J. Introducing Europe to Europeans through their language. Praha: Praha, 2008. Ondrejovič, S. Jazyková ekológia a ekológia lingvistiky - Jazykovedný časopis , 47, 3-24. 1996. Ortová, J. Kapitoly z kulturní ekologie. Praha: Karolinum, 1999. Marvan, J. O českou lingvoekologii - In: Wiener Slavistisches Jahrbuch, 34, 223 - 225. Skalička, V. Typ češtiny - In: Skalička, V.: Souborné dílo, díl 2. Praha: Karolinum, 2004.

Požadavky

docházka aktivita samostatný výstuptest

Garant

prof. PhDr. Jiří Marvan, Ph.D.