Předmět Základy české skladby II (KBO / 6116)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 6116 - Základy české skladby II, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Věty deagentní a dekauzativní (srovnání vět s přísudkem v rodě činném a vět s přísudkem v rodě trpném).2. Věta kladná a věta záporná.3. Věta jednoduchá a souvětí. Souvětí. Druhy souvětí. Mluvnická stránka souvětí. Spojovací prostředky.4. Souvětí podřadné. Druhy vedlejších vět.5. Souvětí souřadné. Spojovací prostředky. Významové vztahy mezi spojovanými obsahy.6. Interpunkce ve větě jednoduché a v souvětí.7. Souvětné struktury s propozicemi sémanticky závislými.8. Aktuální členění. Slovosled české věty.9. Nedostatky ve stavbě věty jednoduché a souvětí.10. Uvolněná a sevřená větná stavba.
Získané způsobilosti
Upevnění a rozvití poznatků o skladebním systému a jeho fungování v komunikaci.
Literatura
Čechová, M. - Hrbáček, J. a kol. Čeština. Řeč a jazyk. Praha. 1995. Kolektiv. Příruční mluvnice českého jazyka. M. Čechová a kol. Základní mluvnice českého jazyka, SPN Praha 2004.
Požadavky
Podmínky k přihlášení se ke zkoušce:1. Zápočet ze Základů české skladby I 2. Zápočet ze Základů české skladby IIPodmínky pro udělení zápočtu: 1. Soustavná příprava na semináře.2. Dobrá úroveň vystoupení na seminářích.3. Úspěšné absolvování všech kontrolních testů.Tematické okruhy ke zkoušce:1. Komunikace a její složky, věta a výpověď. Větný ekvivalent.2. Zvuková stránka výpovědi: frázování, intonace, slovní přízvuk, větný přízvuk, důraz. 3. Komunikační funkce oznámení a výzvy. Věta oznamovací a věta rozkazovací. Jazykové prostředky užívané k vyjádření oznámení (konstatování) a výzvy (rozkazu, povelu).4. Komunikační funkce otázky a přání. Věta tázací a věta přací. Jazykové prostředky užívané k vyjádření otázky a přání.5. Subjektivně modální a emocionální postoje mluvčího: druhy postojů a prostředky jejich vyjadřování. 6. Slovo, slovní druh, větný člen, skladební dvojice (syntagma), skladební vztahy.7. Primární funkce slovních druhů. Sekundární funkce slovních druhů. 8. Slovo a jeho funkce ve větě.9. Systém větných členů v češtině.10. Systém skladebních vztahů ve větě jednoduché.11. Subjekt (podmět): jeho gramatické a sémantické vymezení a klasifikace.12. Predikát (přísudek): jeho gramatické a sémantické vymezení a klasifikace.13. Objekt (předmět): jeho gramatické a sémantické vymezení a klasifikace.14. Adverbiale (příslovečné určení): jeho gramatické a sémantické vymezení a klasifikace.15. Doplněk (atribut verbální): jeho gramatické a sémantické vymezení a klasifikace.16. Přívlastek (atribut): jeho gramatické a sémantické vymezení a klasifikace.17. Zápor v češtině, věta kladná a záporná.18.Souvětí souřadné.19.Souvětí podřadné.20. Interpunkce ve větě jednoduché a v souvětí.
Garant
doc. PhDr. Ludmila Zimová, CSc.
Vyučující
doc. PhDr. Ludmila Zimová, CSc.doc. Mgr. Patrik Mitter, Ph.D.doc. PhDr. Ludmila Zimová, CSc.