Předmět Výuka literatury v mezipředmětových vzta (KBO / D052)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / D052 - Výuka literatury v mezipředmětových vzta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Hlavní témata přednášek: metody literárního dějepisu, zprostředkování literárních dějin žákům a studentům, specifika literární výchovy a dějepisu ve škole, moderní trendy v historiografii a jejich využití ve vzdělávání (např. historiografie každodenního života, dějiny mentalit, orální historie, protifaktová historie), literárněvědné metodologie a jejich vztah k problematice dějin (nový historismus, vztah historie a fikce, způsoby vyprávění historie), kreativita ve výuce obou předmětů, otázka historického faktu a jeho interpretace na ZŠ a SŠ.
Získané způsobilosti
Student se orientuje v metodologii oboru.
Literatura
RICOEUR, P. Čas a vyprávění I-III. Praha: Oikúmené 2001-2008. Průcha, J. Moderní pedagogika. Praha: Portál, 2002. SLAVÍK, J. (edd.). Multidisciplinární komunikace: problém a princip všeobecného vzdělávání. Praha: PF UK, 2005. SLÁDEK, O.- BLÁHOVÁ, K. (ed.). O psaní dějin. Praha: Academia, 2008. Le Goff, J. Paměť a dějiny. Argo, 2007. WHITE, H. Tropika diskurzu. Praha: Karolinum, 2010. FIBIGER, M.- FRIDRICH, R. (edd.). Výuka literatury v mezipředmětových vztazích. Ústí n.L.: UJEP, 2006. BLÁHOVÁ, K. České dějepisectví v dialogu s Evropou. Praha: Academia, 2009. Ediční řada Člověk a jeho svět (nakl. Vyšehrad). DOLEŽEL, L. Fikce a historie v období postmoderny. Praha: Academia, 2008. GENETTE, G. Fikce a vyprávění. Praha - Brno: ÚČL AV ČR, 2008. WHITE, H. Metahistorie. Brno: Host, 2010. LANSON, G. Metoda literárního dějepisu. Praha, 1931. ŘEPA, M. Poetika českého dějepisectví. Brno: Host, 2006. GREENBLATT, S. Velký život neznámého muže. Praha: Albatros, 2007. FERGUSON, N. Virtuální dějiny. Praha: Dokořán, 2001.
Požadavky
Schopnost kreativně promýšlet metody interdisciplinární výuky - příprava modelového plánu výukové lekce (součást diskuse u zkoušky).
Vyučující
Mgr. Jiří Koten, Ph.D.