Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Hudební sociologie (KHV / 6061)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHV / 6061 - Hudební sociologie, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Charakteristika a předmět hudební sociologie.Vývoj sociologického myšlení od 18. století do současnosti.Sociologie obecná, hudební, druhováTeorie masové společnosti a masové kultury.Sociologie hromadných sdělovacích prostředků (M. McLuhan - teorie "globální vesnice").Sociologie moderní populární hudby - princip tzv. "zodpovědné vazby".Sociologie moderní populární hudby - společenské funkce MPH.Proces společenské recepce nonartificiální hudby.Cyklický vývoj nonartificiální hudby a jeho mechanismy.Výsledky aktuálních hudebně sociologických průzkumů domácí i zahraniční provenience.Sociální role žebříčků, anket a hitparád v moderní populární hudbě.

Získané způsobilosti

a) znalost základních pojmů a zákonitostí z oboru artificiální a nonartificiální hudbyb) umění aplikovat teoretické znalosti do praktické podoby v hudební popularizaci, organizaci, didaktice, dramaturgii atp.

Literatura

Jurková, Z. Etnická hudba ve škole. Jurková, Z. Kapitoly o mimoevropské hudbě. Kloskowska, A. Masová kultura, Svoboda, Praha 1967. Hanslick, E. O hudebním krásnu, Supraphon, Praha 1973. Benjamin, W. Umělecké dílo ve věku jeho reprodukovatelnosti, in Dílo a jeho zdroj. Odeon, Praha, 1979. Dorůžka, L. Populární hudba - priemysel, obchod, umenie. Opus, Bratislava 19878. Poledňák, I. Populární hudba a škola (sborník), PF UK, Praha 2000.

Požadavky

a) docházka minimálně 75%b) aktivita v hodinách (schopnost záznamu zásadních informací, schopnost kvalifikovaně reagovat v debatě), ve výjimečných případech vypracovat seminární práci nebo absolvovat písemnou prověrkuc) ke zkoušce: praktická část = absolvování poslechového testu, ústní zkouška = prokázání znalostí určeného tématu, schopnost kvalifikovaně debatovat o problematice tématu.

Garant

doc. PhDr. Ivana Ašenbrenerová, Ph.D.

Vyučující

PhDr. Jana Horáčková, Ph.D.PhDr. Jana Horáčková, Ph.D.