Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Psychologická diagnostika učitele (KPS / 4198)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPS / 4198 - Psychologická diagnostika učitele, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1.Vymezení diagnostiky, diagnóza, psychologická diagnostika x pedagogická diagnostika.2.Diagnostika psychického vývoje, psychických procesů a diagnostika osobnosti.3.Tvorba a parametry kvalitních diagnostických nástrojů.4.Základní psychologické metody získávání dat o jedinci.5.Pozorování, charakteristika, tvorba záznamů z pozorování, využití výsledků.6.Druhy pozorování a jejich charakteristika.7.Rozhovor, charakteristika, typy, etapy rozhovoru, specifika rozhovoru s dítětem x dospělým8.Problematika otázek v rozhovoru, techniky naslouchání (parafráze, reflexe pocitů, sumarizace aj.9.Dotazníky a testy, hromadný sběr dat o osobnosti, kvalita testů, klasifikace testů.10.Výkonové, projektivní testy a testy osobnosti ukázky.11.Analýza produktů činnosti dítěte, kresebné metody v psychologii.12.Poznávání sociálních vztahů dětí a žáků, SORAD aj.13.Kazuistika dítěte, její struktura a sběr dat nutných pro její vypracování14.Typy vyšetření.

Získané způsobilosti

tudent umí vysvětlit rozdíl mezi psychologickou a pedagogickou diagnostikou, definuje základní termíny, charakterizuje základní psychologické metody: pozorování, rozhovor, testové metody, analýzu produktů činnosti. Zná možnosti a meze pro jejich využití v praxi učitele 1. stupně.

Požadavky

Splnění povinných psychologických kurzů 1. 3. ročníku studiaPožadavky na studenta: Prověření dovednosti studenta pracovat s metodou pozorování, rozhovoru, analýzy produktů dětí nebo s dotazníkovou metodou a sociometrií. Student si vybere tři metody, které zadá 1 dítěti, vyhodnotí a zhodnotí výsledky + zjistí z dalších zdrojů informace o dítěti a napíše jeho kazuistiku. Jiná možná varianta je, že si student vybere jednu metodu, kterou zadá 2 kontrastním skupinám dětí - žáků (např. chlapci x dívky, žáci problémoví x žáci bezproblémoví, žáci s SPU x bez poruchy, žáci často absentující x žáci bez absencí apod.), vyhodnotí a interpretuje výsledky. Práce má charakter malého výzkumu.

Garant

doc. PhDr. Lenka Hříbková, CSc.

Vyučující

doc. PhDr. Lenka Hříbková, CSc.doc. PhDr. Lenka Hříbková, CSc.