Předmět Stavba a konstrukce lanových překážek (KTV / 4069)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTV / 4069 - Stavba a konstrukce lanových překážek, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Vzdělávací témata předmětu:- Vznik a vývoj lanových překážek, technologie a materiální vybavení.- Význam a využití lanových překážek v různých oblastech lidské činnosti (záchranářství, vojsko, teambuilding, edukační, terapeutické využití atp.).- Bezpečnostní standardy lanových překážek v návaznosti na standardy EU, ekologické aspekty stavby.- Praktické seznámení se základními uzly využitelnými při konstrukci lanových překážek.- Materiální zabezpečení. Práce s lanem.- Specifika stavby překážek na stromech a kůlech.- Specifika pohybu po překážkách, dopomoci a záchrany.- Jištění a jistící techniky používané na lanových překážkách.- Stavba a konstrukce nízkých lanových překážek (různé typy).- Stavba a konstrukce vysokých lanových překážek (různé typy).- Metodické vedení akce, druhy možného využití lanových překážek.- Metodika vedení programu, modelové situace.- První pomoc a její specifika na lanových překážkách, ekologická a environmentální problematika.- Stavba zápočtové lanové překážky, písemný test.Studium je rozděleno do bloků. Ke studiu slouží studijní materiály v písemné nebo elektronické podobě na stránkách KTVS PF UJEP nebo ve studovně. Student absolvuje vybrané pracovní semináře zaměřené na získání nových praktických dovedností. Teoretické poznatky budou osvojeny prostřednictvím samostudia z doporučené literatury či studijních opor. Samostudiem dle studijního plánu si student osvojuje poznatky z řešené problematiky.Zaměření praktických seminářů:1. Práce s lanem a specifika stavby překážek na stromech a kůlech.2. Specifika pohybu po překážkách, dopomoci a záchrany, jištění a jistící techniky používané na lanových překážkách.3. Metodické vedení akce, druhy možného využití lanových překážek, řešení modelových situací.4. Stavba zadané překážky, diskuse k ekologické a environmentální problematice.Způsob kontroly a výuky:Samostudium je řízeno vyučujícím. Student může čerpat ze základní a doporučené literatury nebo využít studijních opor uvedených na adrese:https://moodle.pf.ujep.cz/.
Získané způsobilosti
Student po absolvování předmětu: - zná možnosti využití a provozování lanových aktivit,- zná a ovládá základní techniky stavby,- je schopen vyvázat základní lanové překážky dle doporučených postupů,- zná bezpečností standardy a řídí se ekologickými zásadami při výběru místa, stavbě a provozu lanových překážek,- je schopen zajistit odpornou dopomoc, jištění a záchranu,- zná kritická místa při provozu,- je schopen organizovat provoz na lanových překážkách.Student následně může získané znalosti uplatňovat v teoretické i praktické rovině v budoucím výchovném i vzdělávacím procesu.
Literatura
Hanuš, R. & Hrkal, J. (1998). Lanové překážky. Olomoc: Hanex. Neuman, J. (1999). Překážkové dráhy, lezecké stěny a výchova prožitkem. Praha: Portál. Budworth,G. (2004). Uzly krok za krokem. Praha: SVOJTKA & Co.
Požadavky
Aktivní účast na výuce (80%), stavba zápočtové překážky dle příslušných bezpečnostních standardů, písemný test.
Garant
Mgr. Iva Balkó
Vyučující
Mgr. Iva BalkóMgr. Jan Hnízdil, Ph.D.Mgr. Jiří Kostínek