Předmět Základní gymnastika (KTV / 4205)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTV / 4205 - Základní gymnastika, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Úvod. Obsah, cíle, principy a poučení o bezpečnosti v hodinách TV. Základní druhy a prostředky gymnastiky. Odborná terminologie, grafický záznam. Zápočtové požadavky.2. Úkoly a cíle ZG. Schéma lekce ZG. Charakteristika pohybu a dělení cviků z hlediska anatomického a fyziologického. Úvodní část hodiny (protahovací cvičení a dynamická část rozcvičení). Pořadová cvičení.3. Správné držení těla. Organizace, metody, řazení a dávkování cviků v hodině ZG. Technická příprava.4. Cvičení zpevňovací, odrazová, rotační. Kompenzační cvičení. Cvičení protahovací, posilovací, uvolňovací. Šplh.5. Cvičení protahovací (strečink), průpravná (rychlost, síla, kompenzace). Zdravotní prevence ve školní TV. Rozvoj pohybových schopností, všeobecné a speciální výkonnosti.6. Motorické testy a jejich využití (rychlost, síla, vytrvalost). Závěrečná část hodiny. Cvičení relaxační, dechová, nervosvalové koordinace.7. Teorie cvičení s náčiním.Cvičení ve dvojicích. Osobní výkonnost - kontrolní cviky.8. Cvičení s náčiním (lano, krátké i dlouhé švihadlo). Závěrečná část - strečink.9. Cvičení s krátkými tyčemi a s plnými míči. Relaxační cvičení.10 Cvičení na lavičkách. Cvičení na žebřinách. Používané metody a formy gymnastiky. Kruhový provoz.11. Rozvoj obratnosti, gymnastické hry. Kruhový provoz (především s malými činkami). Strečink.12. Cvičení užitá (obměny chůze, běhu, skoků, lezení, šplh - tyče, lana, švédská bedna, žebřiny, žebříky). Překážková dráha.13. Zápočty: Praxe - kontrolní cviky.14. Zápočty: Teorie - test z názvosloví.
Získané způsobilosti
Student po absolvování předmětu- zná strukturu cvičební jednotky- umí připravit a organizovat úvodní a závěrečnou část cvičební jednotky- má vytvořen zásobník cviků pro tělesný a pohybový rozvoj - je schopen určit fyziologický účinek gymnastických cvičení- umí ukázat vybrané prvky základní gymnastiky- je schopen používat spektrum dovedností a znalostí z obsahu základní gymnastiky- umí komunikovat s cvičenci odbornou terminologií
Literatura
Appelt, K. et. al. (1989). Názvosloví pro cvičitele. Praha: Olympia. Alter, M. J. (1999). Strečink - 311 protahovacích cviků pro 41 sportů. Praha: Grada. Skopová, M., & Zítko, M. (2008). Základní gymnastika. Praha: Karolinum. Hájková, J., & Vejražková, D. (2005). Základní gymnastika. Praha: Karolinum. Appelt, K. et al. (2004). Základy názvosloví tělesných cvičení. Praha: ATVS Palestra. Neuman, J. (2003). Cvičení a testy obratnosti, vytrvalosti a síly. Praha: Grada. Stackeová, D. (2012). Cvičení na bolavá záda. Praha: Grada. Krištofič, J. (2004). Gymnastická průprava sportovce. Praha: Grada. Kolektiv autorů. (2009). Gymnastika. Praha: Karolinum. Kolektiv autorů. Gymnastika. Jarkovská, H., & Wálová, Z. (1990). Gymnastika pro moderní ženu. Praha: Olympia. Bursová, M. (2005). Kompenzační cvičení. Praha: Grada. Krištofič, J. (2007). Kondiční trénink 207 cvičení s medicinbaly, expandery a aerobary. Praha: Grada. Jarkovská, H. & Jarkovská, M. (2005). Posilování s vlastním tělem 417krát jinak. Praha: Grada. Alter, J. (1996). Science of flexibility. Champaign, IL: Human Kinetics.
Požadavky
Názvosloví - písemný test. Vedení úvodní a závěrečné části vyučovací jednotky zpracování písemné přípravy (popis, obrázek a fyziologický účinek, počet opakování, chyby). Osobní výkonnost (desatero). Šplh. Pořadová cvičení. Aktivní účast ve výuce.
Garant
PhDr. Hana Kabešová, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Lenka Černá, Ph.D.doc. Mgr. Vladimír Horkel, CSc.PhDr. Hana Kabešová, Ph.D.