Předmět Olympismus a světové sportovní hnutí (KTV / 4276)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTV / 4276 - Olympismus a světové sportovní hnutí, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Témata přednášek a seminářů:Úvod do studia předmětu. Prameny, literatura, ukázky. Seznámení se záběrem olympionismu v současném sportu.Vznik antické olympiády a její postavení v helénském Řecku.Zlatý věk antického olympionismu. Římský vliv, zánik olympiády.Antická filozofie a olympionismus.TK v evropském středověku, renesanci, humanismu a v raném kapitalismu, akumulace olympijským myšlenek v evropském prostoru.Antická filozofie a olympionismus.Moderní a postmoderní filozofie a olympionismus, etika sportu.Osobnost Pierra de Coubertina, jeho úvahy a myšlenky vedoucí k obnovení olympijské tradice.Olympijská symbolika a charta a její filozofický a etický přesah.Dějiny olympismu před první světovou válkou a v meziválečném období, výkony, funkce MOV.Dějiny olympismus po 2. světové válce. Klíčová období, sportovní výkony, funkce MOV aj. orgánů.Československá a česká olympijská stopa, národní sportovní reprezentace, osobnosti a olympijská organizace.Problémy současného olympijského hnutí, komercionalizace sportu, dopink, etický rozměr, fair-play.Politické vlivy a ekonomické vlivy v olympionismu.Kurz je rozdělen do bloků, v rámci bloku přednášek vyučující zprostředkuje přehled vývoje olympijských myšlenek s vazbou na obecnou filozofii, etiku a dějiny. V blocích seminářů budou jednotlivá témata blíže diskutována, budou představeny jednotlivé významné osobnosti, které měli na vývoj olympijských myšlenek zásadní vliv.Kontrola výuky:Samostudium je řízeno vyučujícím, základem je doporučená literatura a studijní opory (viz. seznam literatury).Zpětná vazba je realizována při diskuzní části seminářů, v rámci osobních konzultací, případně elektronickou poštou na směřovanou na adresu Jiri.Kostinek@ujep.cz. Kontrola seminárních výstupů a jejich hodnocení proběhne formou osobních konzultací. Kurz je zakončen zkouškou, která je ústní s písemnou přípravou.
Získané způsobilosti
Student po absolvování kurzu - orientuje se ve filozofických základech olympionismu- je schopen postihnout vliv obecných dějin a dějin tělesné kultury na vývoj a současný stav olympionismu- zná významné osobnosti, zejména domácí, které měly zásadní vliv na formování olympionismu- je schopen využívat filozofické a historické prameny poznání, synteticky je zpracovávat a seznámit s výsledky této práce širší plénum.
Literatura
Krátký, F. (1977). Dějiny tělesné výchovy. Praha: Olympia. Hogenová, A. (2000). Etika a sport. Praha: FTVS UK. Olivová, V. (1979). Lidé a hry. Historická geneze sportu. Praha: Artia. Aristoteles. (1946). O vyjadřování. Praha. Dovalil, J. (2004). Olympismus. Praha: Olympia. Novotný, F. (2006). Stručný přehled dějin tělesné výchovy a sportu. Skripta KTVS PF. Ústí nad Labem: UJEP. Bosák, E. et al. (1970). Stručný přehled vývoje sportovních odvětví v Československu I-III. Praha: Olympia. Kossl, J., Štumbauer, J. & Waic, M. (2000). Vybrané kapitoly z dějin tělesné kultury. Praha: Karolinum. Kossl, J. et al. (1994). Vybrané kapitoly z dějin tělesné kultury. (I. a II. díl). Světové dějiny. Praha: FTVS UK. Zamarovský, V. (2003). Vzkříšení Olympie. Praha: Erika, knižní klub. Demetrovič, E. (1988). Encyklopedie tělesné kultury. Praha: Olympia. Hodaň, B. (ed.). (2000). Fair play v postmoderní společnosti. Olomouc: Hanex. Kos, B. (1990). Gymnastické systémy, Historický vývoj a charakteristika. Skripta FTVS. Praha: FTVS UK. Hodaň, B. (ed.). (1999). Olympijské ideály v současném světě. Olomouc: Hanex. Hodaň, B. (1997). Olympismus a současný svět. Česká kinantropologie 1. Hodaň, B. (2001). Současné problémy fair play. In Sport v České republice 2. Praha: FTVS UK. Studijní opora. Studijní opora. Studijní opora. Hodaň, B. (2000). Tělesná kultura - sociokulturní fenomén: východiska a vztahy. Olomouc: UP. Kosl, J. et al. (1994). Vybrané kapitoly z dějin české tělesné kultury od roku 1774 po současnost. (III. díl). Praha: FTVS UK.
Požadavky
Pro zisk zápočtu je třeba účast na seminářích nejméně 80%, zpracování seminární práce na zadané téma a její prezentace před kolegy, absolvování didaktických testů. Zkouška je ústní s písemnou přípravou, od zkoušeného se očekává orientace ve všech tématech, která zazní v rámci přednášek i seminářů.
Garant
doc. PaedDr. Ladislav Bláha, Ph.D.
Vyučující
doc. PaedDr. Ladislav Bláha, Ph.D.Mgr. Jiří Kostínekdoc. PaedDr. Ladislav Bláha, Ph.D.Mgr. Jiří Kostínek