Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Funkč. poruchy pohyb.systému a zdr.Tv (KTV / 4287)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTV / 4287 - Funkč. poruchy pohyb.systému a zdr.Tv, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Témata přednášek:Témata seminářů a cvičení:Základní cvičební polohy ve zdravotní TV se zaměřením na aktivaci hlubokého stabilizačního systému páteře bez rehabilitačních pomůcek.Základní cvičební polohy ve zdravotní TV se zaměřením na aktivaci hlubokého stabilizačního systému páteře bez rehabilitačních pomůcek (overball, gymball, theraband, bosu).Protahovací a uvolňovací cvičení, zásady protahování, základy strečinku. Vytvoření zásobníku protahovacích cviků na vybrané svalové skupiny.Posilovací cvičení, zásady posilování. Vytvoření zásobníku posilovacích cviků na vybrané svalové skupiny.Chabé držení těla, plochá záda. Vyučovací zásady, charakteristika jednotlivých oslabení, příčiny vzniku, vhodné kompenzační cviky s variabilními pomůckami.Hyperlordotické držení těla. Vyučovací zásady, charakteristika jednotlivých oslabení, příčiny vzniku, vhodné kompenzační cviky s variabilními pomůckami.Kyfotické držení těla, kyfolordotické držení těla. Vyučovací zásady, charakteristika jednotlivých oslabení, příčiny vzniku, vhodné kompenzační cviky s variabilními pomůckami.Skoliózy a skoliotické držení těla. Vyučovací zásady, charakteristika jednotlivých oslabení, příčiny vzniku, vhodné kompenzační cviky s variabilními pomůckami.Oslabení dolních končetin - kyčelní klouby, valgózní a varózní kolenní klouby, plochá noha. Vyučovací zásady, charakteristika jednotlivých oslabení, příčiny, vhodné kompenzační cviky.Dechová cvičení. Doporučené formy cvičení a zátěže, zásady při cvičení, nácvik správného dýchání.Relaxační cvičení. Vytvoření zásobníku cviků na vybrané svalové skupiny.Aktivace hlubokého stabilizačního systému páteře. Uspořádání cvičební jednotky s využitím cvičení s hudbou a balančními pomůckami bosu, overbal.Aktivace hlubokého stabilizačního systému páteře. Uspořádání cvičební jednotky s využitím cvičení s hudbou a balančními pomůckami gymball, theraband.

Získané způsobilosti

Student získá základní znalosti medicínsko-biologické problematiky u jednotlivých skupin oslabení.Získá znalosti základních vyšetřovacích metod při funkčním vyšetření poruchy nebo oslabení se zaměřením na oslabení. Bude umět prakticky aplikovat základní funkční diagnostiku poruch podpůrně pohybového systému.Osvojí si pohybové dovedností v rámci nejen primární, ale i sekundární prevence u jedinců s funkční poruchou.Bude umět demonstrovat a aplikovat kompenzační cvičení s variabilními pomůckami a ve variabilním prostředí s oslabenými jedinci se zdůrazněním aktivace hlubokého stabilizačního systému páteře v základních polohách i při cvičení.

Literatura

Hošková, B., & Matoušová, M. (2005). Kapitoly z didaktiky zdravotní tělesné výchovy. Praha. Beránková, L. & Fiala, J. (2012). Kompenzační cvičení, doporučení-návod. Brno. Hošková, B. (2012). Vademecum Zdravotní tělesná výchova (druhy oslabení). Praha. Adamírová, J. (2004). Vyrovnávací cvičení. Praha. Dostálová, I. (2006). Vyšetřování svalového aparátu. Olomouc. Hošková, B. (2003). Kompenzace pohybem. Praha. Lewit, K. (1996). Manipulační léčba v rámci léčebné rehabilitace. Praha. Čermák, J., Chválová, O., & Botlíková,V. (1992). Záda už mě nebolí. Praha. Matoušová, M. (1992). Zdravotní tělesná výchova, metodické testy pro školení cvičitelů. I. část. Praha. Matoušová, M. (1992). Zdravotní tělesná výchova, metodické testy pro školení cvičitelů. II. část. Praha. Palaščáková Špringrová, I. (2010). Funkce - diagnostika - terapie hlubokého stabilizačního systému. Čelákovice. Kolář, P. (2009). Rehabilitace v klinické praxi. Praha. Véle, F. (2006). Speciální kineziologie. Praha.

Požadavky

Aktivní účast na seminářích. Ověření teoretických znalostí a praktických dovedností. Didaktický výstup - zásobník cviků pro aktivaci hlubokého stabilizačního systému, pro jednotlivé lokality oslabení pohybového sytému. Předložení seminární práce. Zápočtový test.

Garant

doc. PhDr. Jana Pyšná, Ph.D.

Vyučující

PhDr. Hana Kabešová, Ph.D.doc. PhDr. Jana Pyšná, Ph.D.PhDr. Hana Kabešová, Ph.D.doc. PhDr. Jana Pyšná, Ph.D.