Předmět Metodologie odborné práce v TV (KTV / 6018)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTV / 6018 - Metodologie odborné práce v TV, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Věda a filozofie, historický vývoj vědy, vědecká paradigmata, vymezení výzkumu a základních metod zkoumání. Začlenění kinantropologie do vědních oborů. Vymezení oblastí kinantropologie. Sport vrcholový, sport výkonnostní tělesná výchova, rekreační tělesná výchova oblasti zájmu zkoumání v kinantropologii.2. Základní charakteristika kvalifikační práce. Struktura práce výzkumného a nevýzkumného charakteru. Práce popisná, historická. Příprava a organizace výzkumu. Etapy výzkumu. Kvantitativně a kvalitativně orientovaný výzkum.3. Oblasti zkoumání v kinantropologii. Stanovení výzkumného problému. Informační příprava výzkumu. Práce se zdroji, literární zdroje, odborné časopisy, elektronické zdroje, jiné zdroje.4. Kvantitativní výzkum. Formulace problému, vědecké otázky, proměnné, hypotézy. Konstrukce hypotézy, zlatá pravidla hypotéz.5. Výběr souborů typy souborů, proband, respondent. Základní charakteristiky souborů.6. Metody kvantitativního výzkumu - pozorování. Problematika měření. Obsahová analýza.7. Experimentální metoda zkoumání. Problém experimentu. Solomonův experiment.8. Dotazník. Konstrukce dotazníku, základní charakteristiky této výzkumné metody. Škálování.9. Validita, reliabilita. Možnosti práce s dotazníkem a výpočty spolehlivosti dotazníku.10. Rozhovor výhody a nevýhody rozhovoru ve srovnání s dotazníkovou metodou šetření.11. Kvalitativní typ výzkumu charakteristika a používané metody kvalitativního výzkumu. Kasuistiky.12. Etické aspekty vědecké práce, etická práce se zdroji. Etické aspekty práce s účastníky výzkumu. Citace autorů.13. Formulování názvu a důležitých kapitol práce, závěrů. Doporučení pro psaní kvalifikační práce ve smyslu stavby a konstrukce vybraných částí práce zejména pak diskuse, důležitosti vybraných závěrů a doporučení. Upozornění na provázanost vybraných kapitol a doplnění práce o citované zdroje, dokumenty, přílohy aj.14. Zápočtový test.
Získané způsobilosti
Student má k dispozici základní informace o potřebách, zákonitostech a směrech vědecké práce. Je schopen sepsat závěrečnou vědeckou práci.
Literatura
nullBLAHUŠ, P. K systémovému pojetí statistických metod v metodologii empirického výzkumu chování. Praha, Karolinum,1996. 1996. HNÍZDIl, J. Pokyny pro vypracování bakalářské práce zdravotnických oborů UJEP. 1.vyd. Ústí nad Labem: UZS UJEP, 200, ISBN 80-7044-759-1. HENDL, J. Úvod do kvalitativního výzkumu. Praha Karolinum,1997. 1997. FERJENČÍK, J. Úvod do metodologie psychologického výzkumu. Praha: Portál, 2000. ISBN 80-7178-367-6.GAVORA, P. Výzkumné metody v pedagogice. Brno: Paido, 1996. Disman, M. Jak se vyrábí sociologická znalost. Praha: Karolinum. 1993. 1993. Boldis, P. ČSN ISO 690-2 Bibliografické citace - Část 2: Elektronické dokumenty nebo jejich části. Dostupné z http://www.boldis.cz/citace/citace.html. BLAHUŠ, P. K systémovému pojetí statistických metod v metodologii empirického výzkumu chování. Praha: Karolinum, 1996. ISBN 80-7184-100-5.BLAHUŠ, P. K úloze tzv. kvantitativních metod v kinantropologii. Česká kinantropologie. roč. 1, 1997, č. 1, s. 7-17. 1997. HENDL, J. Kvalitativní výzkum. Praha: Portál, 2005. ISBN 80-7367-040-2.HENDL, J. Přehled statistických metod zpracování dat. Praha: Portál, 2004. ISBN 80-7178-820-1.GAVORA, P. Úvod do pedagogického výzkumu. Brno: Paido, 2000. ISBN 80-85931-79-6.Hendl, J., Blahuš, P. Závěrečná práce (proces a produkt) Praha: FTVS UK. Dostupné z http://www.ftvs.cuni.cz/hendl/index1.htm.
Požadavky
Aktivní účast ve výuce, Pozitivní hodnocení teoretického testu z okruhů řešených problémů. Tyto problémy jsou prezentovány formou přednášek, žádoucí je diskutování problémů a práce s prezentacemi, které jsou zprostředkovávány ve formě studijních opor.
Garant
doc. PaedDr. Ladislav Bláha, Ph.D.
Vyučující
doc. PaedDr. Ladislav Bláha, Ph.D.Mgr. Jan Hnízdil, Ph.D.