Předmět TV a sport zdravotně postižených (KTV / 6036)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTV / 6036 - TV a sport zdravotně postižených, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Téma přednášek:1.Postavení zdravotně postižených osob ve společenském systému a odraz tohoto postavení v provozování pohybových aktivit.2.Charta sportu pro všechny - zdravotně postižené osoby.3.Typy zdravotních postižení, handicap v životě a zejména v pohybových činnostech. Základní definice.4.Lékařská specifikace postižení, nebezpečí při pohybových aktivitách.5.Institucionální zabezpečení pohybových aktivit osob se zdravotním postižením. ČPV, Paralympiády aj.6.Prostředí sportu pro psychosociální vývoj osobnosti.7.Tv a sport vozíčkářů.8.Tv a sport neslyšících.9.Tv a sport spastiků.10.Zrakově postižení a možnosti provozovat pohybové aktivity.11.Specifika motorického učení u zrakově postižených.12.Aktivity pro mentálně postižené - organizování soutěží.13.Sport a provozování p.a. mentálně postižených osob.14.Integrovaná tělesná výchova, problematika specializované výuky.Semináře a praktická cvičení1.Spasticita - praktická prezentace - provoz v zařízení2.Vozíčkáři - praktická prezentace - provoz v zařízení3.Atletika zrakově postižených.4.Amputovaní5.Sport vozíčkářů - aktivita podle podmínek.6.Sport a provozování p.a. u osob neslyšících.7.Sport osob s omezením hybnosti.8.Otázky komunikace, řízení a organizování soutěží osob se zdravotním postižením.9.Vybrané drobné pohybové hry pro zrakově postižené. Hry pro zrakově postižené, jednotlivé disciplíny.10.Navigace zrakově postižených.11.Pohybové aktivity zrakově postižených - brankové hry - goalball, torball, koulená12.Kombiball, basketbal pro zrakově postižené.13.Diskuse k problémům a seminárním pracím.
Získané způsobilosti
: Student je po absolvování předmětu schopen organizovat provoz v absolvovaném spektru aktivit, dokáže rozhodovat utkání ve vybraných hrách, umí připravovat, vést základní cvičební jednotky se zdravotně postiženým. Dokáže využívat transfer z jiných aktivit pro potřeby zdravotně postižených. Umí specifikovat dovednostní limity účastníků, stanovovat potřebné prostorové a materiální podmínky pro provoz účastníků.
Literatura
Charta sportu pro všechny: zdravotně oostižené osoby. Štrasburg: 1987. BLÁHA, L. Korfbal 1, Základy pravidel. Těl, Vých, Sport. Mlád. 1998. BLÁHA, L., PYŠNÝ, L. Provozování pohybových aktivit zrakově handicapovanou populací. 1. vyd. Ústí nad Labem Univerzita J. E. Purkyně, 2000. 214 s. ISBN 80-7044-323-5. BLÁHA, L. Goaball, hra pro zrakově handicapované.Těl. Vých. Sport. Mlad. 1996. č. 5. s .32-35. MULLER. O. a kol. Ditě se speciálními vzdělávacími potřebami. Olomouc: VUP.2001. VÁLKOVÁ, H. Speciální olympiády. 1.vyd. Olomouc, UP, 1998. 60 s. ISBN 80-7064-844-5. KÁBELE, J. Sport vozíčkářů. 1.vyd. Praha, Olympia a.s.,1992. 196 s. ISBN 80-7033-233-6.
Požadavky
Účast na výuce 80%, zpracování seminární práce podle zadaného tématu, účast na rozhodování a organizaci výuky, zkouška z výše popsaných okruhů (zejména pravidla, technika, taktika a metodika probraných aktivit, institucionální rámec aktivit zdravotně postižených, popis základní techniky pro provozování aktivit, organizace soutěží, lékařská omezení.
Garant
doc. PaedDr. Ladislav Bláha, Ph.D.
Vyučující
doc. PaedDr. Ladislav Bláha, Ph.D.