Předmět Funkční lexikologie Rj I (OSL / 0009)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu OSL / 0009 - Funkční lexikologie Rj I, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Témata přednášek:1. Lexikografie, základní typy slovníků. Encyklopedické a filologické slovníky.2. Lexikální význam slova, závislost významů, různé přístupy k této problematice.3. Sémantizace a její způsoby.4. Mnohovýznamovost (polysémie). Smyslová struktura slova. Rozšíření a přenesení významů.5. Metafora a její druhy.6. Metonymie. Synekdocha jako stylistický způsob.7. Zúžení významu, konkretizace. Rozšíření významu. Proces tvorby nových významů v současné době.8. Typy lexikálních významů, jejich klasifikace z hlediska předmětu. Přímé a přenesené významy, frazeologicky spojené, syntakticky podmíněné.9. Přímé a přenesené významy, odvozené a neodvozené, volné a ustálené.10. Slučitelnost pojmů (valence) a slov. Lexikální, frazeologické a syntaktické valence.11. Homonyma, rozpad mnohovýznamovosti. Druhy homonym. Paronyma.12. Synonyma. Druhy synonym. Eufemismy.13. Tvoření synonymické řady. Úloha synonym v jazyce.14. Opakování materiálu, zobecnění, výstupy.Témata seminářů:1. Seznámení s druhy slovníků, práce s nimi. Získání praktických návyků.2. Způsoby hledání různých významů slov - práce s výkladovými slovníky. Určování shodných a diferenciálních sémantických příznaků.3. Polyfémy, slovní pole. Významy slov v textu.4. Uvedená slova použít v přeneseném významu. Přenesené syntakticky podmíněné významy.5. Určování významu podstatných a přídavných jmen z hlediska přímého nominálního a frazeologicky spojeného.6. Určování významů sloves ve větě, slovesná rekce v česko - ruském plánu.7. Zdroje mnohovýznamovosti slov, určování významů ve spojení s jinými slovy (delo, blizkij, lico).8. Druhy metafory, určování na základě textu. Příklady metonymie a synekdochy.9. Překlad z češtiny do ruštiny slovních spojení, vysvětlení, proč se jedno přídavné jméno (př. starý) do ruštiny překládá různě.10. Určování uvedených slov z hlediska polysémie a homonymie, základní kritéria. Práce se slovníkem homonymie.11. Na příkladech určovat lexikální homonyma (omofony, omoformy, omografy).12. Určování slov z hlediska synonymických vztahů. Sestavení synonymických řad.13. Určování slov (slovní zásoba neutrální, knižní a hovorová. Rozlišení synonym z hlediska jejich významu, expresivity, stylistického zabarvení, schopnosti spojení s jinými slovy).14. Nahrazování předložených vět synonymickými, vysvětlení výběru. Překlad textu do ruštiny.
Získané způsobilosti
využívá lexikální významy slov
Literatura
Žofková H. Cvičení a úkoly z lexikologie ruského jazyka. Praha. Praha, 1993. SKÁCEL J. Cvičení z ruské lexikologie. Praha 1976. Prana, 1976. Chlupáčová K. Cvičné texty z ruské lexikologie. Praha. Praha, 1977. CSIRIKOVÁ, M. Lexikální cvičení z ruského jazyka. Praha 1990. Praha, 1990. KOPECKIJ, L. Posobije po leksikologii russkogo literaturnogo jazyka. Praha, 1974. Talickaja J. Ruský jazyk. Lexikologie. Brno. Brno, 1998. Novikova L. A. Sovremennyj russkij jazyk. Sankt - Peterburg, 1999.
Požadavky
Požadavky k ukončení disciplíny- účast na seminářích- samostatná prezentace lexikálních jevů na zvolené téma- závěrečný test
Garant
PhDr. Jaroslava Celerová, CSc.
Vyučující
PhDr. Jaroslava Celerová, CSc.PhDr. Jaroslava Celerová, CSc.