Předmět Úvod od studia Rj (OSL / 0046)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu OSL / 0046 - Úvod od studia Rj, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Systém jazyka.2. Jazykové jednotky (zvuk, morfém, jed. frazeologické, slovní spojení, větaaj.)3. Jazykové úrovně (fonetická, morfémová, lexikální, morfologická, syntaxická)4. Jazykové dělení (fonetika, lexikologie, morfologie, syntax)5. Druhy znaků (přirozené, umělé, informativní)6. Funkce jazyka (komunikativní, poznávací, kumulativní, emocionální)7. Formy existence národního jazyka8. Dialekty, hovorový jazyk, žargon, argot, spisovný jazyk9. Spisovný jazyk, ústní a písemná podoba, normy současného jazyka a jejich dělení.10. Typické znaky spisovného jazyka11. Vědecký styl, úřední, publicistický12. Normativnost spisovného jazyka, druhy norem13. Knižní řeč, hovorová, základní charakteristika14. Shrnutí a závěry1. Základní metodologické přístupy k jazyku. Diachronie a synchronie. Diachronní a synchronní popis jazyka.2. Rusko-česká terminologie: průběžně v semestru k danému tematickému celku.3. Jazyky v kontaktu. Idiolekt a dialekt.4. Projevy kontaktu jazyků, typy jazykových situací.5. Slavistika a její předmět bádání, význační představitelé oboru. Indoevropská jazyková rodina a slovanské jazyky.6. Typologie: charakteristika a způsob dělení slovanských jazyků. Upřesnění současné situace v rámci slovanských jazyků7. Ruština a východoslovanské jazyky. Východoslovanské společenství. Charakteristické znaky v rámci východoslovanských jazyků.8. Vliv ruštiny na slovanské jazyky, vliv ruštiny na češtinu (konkrétní příklady). Vliv jiných jazyků na ruštinu v různých vývojových fázích ruštiny.9. Mimojazyková komunikace. Řeč těla.10. Jazyk a komunikace. Podstata a různé podoby komunikace.11. Obecné schéma jazykové komunikace, základní jazykové funkce (informativní a kognitivní, funkce emotivní, funkce výzvová, funkce kontaktová, funkce estetická, funkce metajazyková, řečové (mluvní , promluvové) akty.12. Místo jazyka v duševní činnosti člověka.13. Jazykový systém a jeho realizace.14. Shrnutí a procvičení probraného materiálu.
Získané způsobilosti
využívá základní lingvistické termíny v komunikaci
Literatura
Šperlová M. Cvičebnice základů jazykovědy pro ruštináře. ZČU Plzeň. Plzeň, 1995. Jelínek S. a kol. II. Ruština pro střední a jazykové školy. Nakl. Fraus, Plzeň. Plzeň, 1997. Kostomarov V. G. Jazykovoj vkus epochi. Moskva 1992. Moskva, 1992. Kubík M., Formanovskaja N. I. Osnovy jazykoznanija dlja rusistov. Praha 1985. Praha, 1985. Černý J. Úvod do studia jazyka. Olomouc 1998. Olomouc, 1998. Horálek K. Úvod do studia slovanských jazyků. Praha 1962. Praha, 1962. Mrhačová E. Vývoj ruského jazyka. Ostrava 1981. Ostrava, 1981.
Požadavky
Aktivní účast na seminářích Průběžné plnění zadávaných úkolů na základě osvojené teoretické látky a odborné terminologie. Kontrolní test.Osvojení jednotlivých tematických okruhů je prověřeno v rámci zkoušky z předmětu Úvod do studia I.
Garant
PhDr. Jaroslava Celerová, CSc.
Vyučující
PhDr. Jaroslava Celerová, CSc.PhDr. Jaroslava Celerová, CSc.