Předmět Funkční gramatika ruského jazyka II (OSL / 4010)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu OSL / 4010 - Funkční gramatika ruského jazyka II, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Rozkazovací způsob (imperativ), jeho tvary, funkce v textu.2. Podmiňovací způsob (kondicionál), jeho tvary, funkce v textu.3. Transpozice slovesných tvarů oznamovacího, rozkazovacího a podmiňovacího způsobů.4. Přechodná a nepřechodná slovesa. Zvratná slovesa a jejich sémantické typy.5. Neosobní slovesa, jejich tvoření, užívání. Slovesa s neúplným paradigmatem v ruštině.6. Slovesný rod. Opozice činný rod - trpný rod jako vztah mezi gramatickým subjektem a sémantickým subjektem. Aktivní a pasivní konstrukce a jejich transformace v textu.7. Přídavné jméno slovesné jako zvláštní slovesný tvar. Přídavné jméno slovesné a adjektivum. Přídavné jméno slovesné činné, tvoření jeho tvarů, používání.8. Přídavné jméno slovesné trpné, tvoření jeho tvarů, používání.9. Krátké a plné tvary přídavného jména slovesného, jejich syntaktické funkce, pravopis. Adjektivace a substantivace přídavného jména slovesného.10. Přechodník jako zvláštní slovesný tvar. Přechodník a příslovce. Přechodník přítomný a minulý, tvoření jejich tvarů, používání.11. Slovesné vazby, syntaktická distribuce sloves. Odlišné vazby ruských sloves ve srovnání s češtinou.12. Sloveso jako základ predikativní struktury věty. Syntaktické funkce slovesa.13. Souhrnné opakování všech morfologických kategorií ruského slovesa. Analýza jeho funkcí v textu.
Získané způsobilosti
Student si osvojí základní teoretické poznatky z oblasti tvarosloví ruského jazyka, část sloveso. Student umí tvořit a používat v komunikaci tvary oznamovacího, rozkazovacího a podmiňovacího způsobů ruského slovesa, tvary přídavného jména slovesného činného a trpného, tvary přechodníku přítomného a minulého. Student umí definovat funkce přechodných, zvratných a neosobních sloves. Student dovede postavit ruskou větu s ohledem na syntaktickou distribuci sloves a odlišné vazby ruských sloves ve srovnání s češtinou. Student dovede transformovat aktivní a pasivní slovesné konstrukce v textu. Student ovládá gramatické tvary ruského slovesa na pozadí jejich funkcí v textu a umí je aktivně používat při komunikaci v ruštině. Student je schopen uplatnit teoretické znalosti z oblasti tvarosloví ruského slovesa v psaném textu a mluveném projevu.
Literatura
Adamec, P. , Žaža, S. a kol. Morfologie ruštiny, díl I, II. Brno 1996, 1997. Remčukova, J. N. Morfologija sovremennogo russkogo jazyka, Moskva 2004. Golanov, I.G., Golanova, J.I. Morfologija sovremennogo russkogo jazyka, Moskva 2007. Bogdanov S.I. a kol. Morfologija sovremennogo russkogo jazyka, Sankt-Peterburg 2008. Balcar M. Ruská gramatika v kostce. Praha. Praha, 1999. Valgina, N.S, Fomina, N.I., Rozentaľ, D.E.:. Sovremennyj russkij jazyk, Moskva 2002. KLOBUKOV, J.V. Sovremennyj russkij jazyk, Moskva 2007. Jakékoli v Rusku vydávané současné mluvnice ruského jazyka. sborníky. Konfrontační studium ruské a české gramatiky a slovní zásoby, FF UK Praha 1983.
Požadavky
docházka aktivita samostatný výstuptest
Garant
Mgr. et Mgr. Jana Macurová
Vyučující
Mgr. et Mgr. Jana MacurováMgr. et Mgr. Jana Macurová