Předmět Funkční gramatika ruského jazyka IV (OSL / 4030)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu OSL / 4030 - Funkční gramatika ruského jazyka IV, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Přídavná jména - jejich charakteristika sémantická a gramatická. Morfologické kategorie. Přídavná jména jakostní, vztažná, přivlastňovací.2. Složené a jmenné tvary přídavných jmen. Tvoření jmenných tvarů. Jejich funkční zatížení v ruštině, srovnání s češtinou.3. Skloňování přídavných jmen. Flexe přídavných jmen. Zvláštnosti deklinace přivlastňovacích adjektiv. Pohyb normy.4. Stupňování přídavných jmen. Analytické a syntetické tvary. Alternace a přízvuky ve tvarech komparativu. ¨5. Číslovky a jejich morfologické kategorie. Klasifikace a užití číslovek. Spojitelnost s počítaným předmětem.6. Skloňování číslovek. Pohyb normy v oblasti paradigmatu číslovek - spisovné a nespisovné užití tvarů.7. Zájmena - různorodost jejich morfologické charakteristiky. Klasifikace zájmen. Jejich specifické sémantické funkce.8. Osobní zájmena, jejich deklinace. Zájmena ukazovací, neurčitá a záporná, jejich užití, deklinace.9. Význam a užívání zájmenných slov v konfrontaci s češtinou. Rozdíly podle jednotlivých druhů zájmen.10. Příslovce - jejich typy, tvoření, užití. Pravopis příslovcí.11. Předložky - jejich typy. Předložky vlastní a nevlastní. Syntaktické konstrukce s nevlastními předložkami. Odlišné předložkové vazby v ruštině a češtině.12. Spojky souřadné a podřadné, typy, funkce ve větě a souvětí, porovnávací plán rusko-český.13. Částice - jejich typy, sémantická a gramatické funkce.Citoslovce - jejich typy, funkce, užití. Porovnávací plán rusko-český.
Získané způsobilosti
Student si osvojí základní teoretické poznatky z oblasti tvarosloví ruského jazyka, část podstatné jméno. Student umí definovat a popsat gramatické kategorie ruských podstatných jmen, určit jejich funkce v textu. Student umí určit deklinační typ podstatného jména a skloňovat podstatná jména všech deklinačních typů. Student umí popsat rozdíly v užití jednotlivých pádů v ruštině a v češtině. Student umí popsat gramatické rozdíly u některých skupin ruských a českých podstatných jmen, zejména u názvu osob podle povolání a činnosti, příjmení cizího původu, nesklonných substantiv a zkratek. Student dovede předcházet česko-ruské interferenci v oblasti morfologických kategorií rodu, čísla a pádu. Student je schopen uplatnit teoretické znalosti z oblasti tvarosloví ruského podstatného jména v psaném textu a mluveném projevu.
Literatura
Adamec, P. , Žaža, S. a kol. Morfologie ruštiny, díl I, II. Brno 1996, 1997. Golanov, I.G., Golanova, J.I. Morfologija sovremennogo russkogo jazyka, Moskva 2007. Bogdanov S.I. a kol. Morfologija sovremennogo russkogo jazyka, Sankt-Peterburg 2008. Balcar M. Ruská gramatika v kostce. Praha. Praha, 1999. Valgina, N.S, Fomina, N.I., Rozentaľ, D.E.:. Sovremennyj russkij jazyk, Moskva 2002. Šanskij, N. M. - Tichonov, A. N. Sovremennyj russkij jazyk, část 2. Moskva, 1987. KLOBUKOV, J.V. Sovremennyj russkij jazyk, Moskva 2007. Grenarová, R. Morfologie ruštiny v přehledech a cvičeních. Podstatná jména. Brno, 2011. Brandner A.:. Seminární cvičení z morfologie ruštiny. MU Brno 2001. Brno, 2001.
Požadavky
docházka aktivita samostatný výstuptest
Garant
Mgr. et Mgr. Jana Macurová
Vyučující
Mgr. et Mgr. Jana MacurováMgr. et Mgr. Jana Macurová