Předmět PVK - Metody molekulární biologie (KBI / K407)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBI / K407 - PVK - Metody molekulární biologie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Základními tématy přednášek jsou: metody izolace nukleových kyselin, elektroforéza a její variace, práce s enzymy, rekombinantní DNA, vektory, exprese proteinů, mutageneze DNA, transformace organismů, konstrukce RNA a DNA sond, hybridizace nukleových kyselin, Southern, Nothern a Western blotting, princip a variace polymerázové řetězové reakce (PCR), in vitro mutageneze, interakce DNA a proteinů, mikrosatelitová DNA, DNA fingerprinting, metody RFLP a RAPD, polymerázová řetězová reakce (PCR), DNA čipy, Proteinové čipy.Společná konzultace (SK) v rozsahu 4 hodin bude organizována blokově, tj. celkem 1 den v semestru. Předpokládá se, že formou SK bude přednáška s cílem poskytnout základní informace z vybraných témat daných studijními okruhy, především s cílem objasnit náročnější pasáže a vytvořit celkový přehled dostupných zdrojů informací k samostatnému studiu v dílčích okruzích otázek. Pracovní seminář (PS) bude opět organizován blokově, tj. 1 den v semestru. Cílem tohoto semináře bude poskytnout představu o základních metodikách, využívaných v současné molekulární biologii. V rámci pracovního semináře budou prezentovány následující metodiky: hybridizace DNA fluorescenční sondou, analýza délkového polymorfismu restrikčních fragmentů PCR produktu, immunobloting. Účast na pracovním semináři a vypracování protokolu dle zadaných instrukcí je předpokladem k získání zápočtu. Samostatné studium se předpokládá v rámci rozsahu vymezené studijní oporou. Kontrola studia je formou ústní zkoušky. Podmínkou ke složení ústní zkoušky je získaný zápočet.
Literatura
http://biology.ujep.cz/vyukaRosypal S. a kol. Úvod do molekulární biologie I.-III. Academia, Praha. 2000. Bruce A. a kol. Základy buněčné biologie - Úvod do molekulární biologie buňky. Espero Publishing, Ústí nad Labem. 2001. Vodrážka, Z. Biotechnologie. Academia, Praha. 1992. Vondrejs V. Genové inženýrství l, UK Karolinum, Praha. 1997. Vondrejs V. Genové inženýrství ll, UK Karolinum, Praha. 2001. Ruml T. Laboratoře z genového inženýrství. VŠCHT. 1997. Rosypal, S. a kol. Molekulární genetika. SPN, Praha. 1989. Curell B.F. et al. Techniques for Engineering Genes. University of Greenwich, London. 1994. Hubáček J. a kol. Vybrané kapitoly z molekulární genetiky mikroorganismů. Academia, Praha. 1992. Kaprálek, F. Základy bakteriologie. UK Karolinum, Praha. 2000.
Požadavky
Aktivní účast na cvičení. zkouška ústní
Garant
Mgr. Jan Malý, Ph.D.