Předmět Geologie (KBI / P307)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBI / P307 - Geologie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Metody studia vnitřní stavby Země. Seismický model, jeho hlavní strukturní složky a diskontinuity.2. Zemská kůra - chemické, minerální a horninové složení. Kritéria pro klasifikaci minerálů - systém minerálů a jeho hlavní reprezentanti. Kritéria pro klasifikaci hornin - systém hornin a jeho hlavní reprezentanti.3. Zemská kůra, kontinentální a oceánský typ. Morfostrukturní jednotky zemské kůry (hypsografická křivka), kratogeny, pevninská pohoří, pevninský svah, úpatí, oceánská pánev, hlubokomořské příkopy.4. Zemský plášť a jeho strukturní složky (litosféra, astenosféra, střední plášť, spodní plášť), vnější jádro, jadérko. Termální model Země, teplota a tepelný tok v zemském tělese. Geotermální energie.5. Teorie deskové tektoniky, její východiska a základní principy. Pohyb litosférických desek a pohyb plášťových hmot. Divergentní hranice mezi deskami, pevninský, mezipevninský a oceánský rift. Konvergentní hranice mezi deskami, typy subdukce (japonský, andský, himalájský typ), obdukce. Transformní hranice.6. Tektogeneze a její fáze podle Wilsnova cyklu. Magmatismus, metamorfismus a orogeneze v riftogenezi a kratonizaci.7.Geografické důsledky deskové tektoniky. Geologický cyklus, vývoj zemské kůry na Zemi. Paleogeografie - rekonstrukce pohybu litosférických desek v minulosti. Neotektonika a její regionální projevy.8. Zemětřesení , jeho typy a klasifikační stupnice. Geografické rozšíření seismických jevů. Epeirogeneze a její důsledky.9. Magmatismus, jeho typy a klasifikace. Krystalizace magmatu, struktury magmatitů a typy magmatických těles. Systém magmatitů a jeho klasifikační kritéria.10. Vulkanismus, tvary těles vulkanitů, sopečné produkty a postvulkanické jevy. Geografické rozšíření vulkanických pásem na Zemi.11. Metamorfóza, její procesy, typy a činitelé. Migmatitizace. Systém metamorfitů a jeho klasifikační kritéria.12. Zvětrávání hornin, jeho typy a činitelé. Mechanické zvětrávání (dezintegrace, deskvamace, kongelifrakce, exfoliace), zvětrávání chemické a biologické.13. Geneze sedimentů. Transport, sedimentace, sedimentační prostředí. Úložné poměry sedimentů (stratigrafický hiát, konkordance, diskordance). Systém sedimentů a jeho klasifikační kritéria.Geologické struktury.
Literatura
Mísař Z. Regionální geologie světa. - Academia. 1987. Ziegler V. Všeobecná geologie. Karolinum Praha. 1996. Zapletal J. Základy geologie. Univerzita Palackého, Olomouc. 1998. Mísař Z. et al. Geologie ČSSR I., Český masív. - SPN. 1983. Svoboda J. et al. Regionální geologie ČSSR, díl I-Český masív. - ÚÚG-NČSAV. 1964. Kumpera O., Foldyna J., Zorkovský V. Všeobecná geologie. - SNTL/ALFA. 1988. Kettner R. Všeobecná geologie I-IV. - Přírodověd.nakl./NČSAV (1952-1955). ZIEGLER, V. Základy mineralogie a petrografie pro studenty pedagogické fakulty. UK Praha, 1997. 87 s.
Požadavky
Zkouška ústní
Garant
RNDr. Přemysl Zelenka, CSc.
Vyučující
RNDr. Přemysl Zelenka, CSc.