Předmět Chemie životního prostředí (KCH / P206)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCH / P206 - Chemie životního prostředí, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Sylabus předmětu:Původ a osud polutantů v prostředí: obecný úvod. Třídy sloučenin zahrnutých do seznamu prioritních polutantů. Kovy, sloučeniny síry, dusíku, halogeny, ozon, CO, alifatické halogenované uhlovodíky, benzen a jeho homology, epoxy sloučeniny, PAU, PCB, dioxiny, pesticidy, detergenty, tenzory, metabolity organizmů. Biogeochemické cykly makrobiotických prvků (C, N, O, S, P) a významných polutantů: Cyklus rtuti, vstupy olova.Přeměny chemikálií v životním prostředí. Fotochemické procesy. Redoxní systémy. Hydrolýza. Mikrobiální procesy. Fytoremediace.Znečištění atmosféry a jeho důsledky: Reakce v atmosféře. Částice v atmosféře. Zdroje a transformace sloučenin síry, dusíku, uhlíku a ozonu v atmosféře. Sloučeniny fluoru v atmosféře, chlor a jeho sloučeniny v atmosféře. Organické látky v atmosféře. Smog a jeho typy. Kyselé deště. Problematika dopravy z hlediska čistoty ovzduší.Znečištění hydrosféry. Pochody probíhající ve vodném prostředí. Biochemické procesy sloučenin uhlíku, dusíku, fosforu a síry ve vodách. Kyselé důlní vody. Biochemická spotřeba kyslíku.Chemiská spotřeba kyslíku. Znečištění vod huminovými látkami. Znečištění vod ropnými látkami.Půda a znečištění půdy. Chemické složení půdy. Reakce výměny iontů v půdě. Živiny v půdě. Residua v potravinách.Ozónová vrstva Země: Vlastnosti UV záření a ozonu. Označování freonů a halonů. Vznik ozónu. Mechanismus působení freonů na ozónovou vrstvu. Ozónové díry a jejich působení.Skleníkový efekt:. Fyzikální princip skleníkového jevu, skleníkové plyny, změny teploty v průběhu doby (z hlediska geologických dob i v průběhu historie lidstva), globální oteplení, důsledky globálního oteplování, navrhovaná opatření proti oteplování. Železová hypotéza a hnojení železem.
Literatura
Manahan, S.E. Environmental Chemistry, Lewis Publishers, Michigan. 1991. Holoubek, I. Chemie a společnost. Chemie životního prostředí. UJEP Brno., 1990. Bydžovský, J. Chemie životního prostředí. Chemie životního prostředí, 1990.
Garant
doc. Ing. Tomáš Loučka, CSc.