Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Kvantová fyzika II (KFY / P208)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFY / P208 - Kvantová fyzika II, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. - 3. Moment hybnosti. Komutační relace pro operátory složek momentu hybnosti. Spektrum projekce a délky momentu hybnosti (anihilační a kreační operátory stavů).Vlastní moment hybnosti (spin). Vlastní funkce momentu hybnosti. Příklady.4. Pohyb v centrálním poli. Hamiltonián částice v centrálním poli. Zákony zachování v centrálním poli. Separace proměnných, radiální rovnice. Asymptota pro kladné a záporné energie, rozptyl a vázané stavy.5.- 6. Vodíkupodobný atom. Řešení radiální rovnice, určení spektra energie a vlnových funkcí. Klasifikace termů. Radiální a úhlová závislost hustoty pravděpodobnosti. Vnitroatomové proudy. Vektorový model atomu. Příklady.7. Atom v magnetickém poli. Spin elektronu. Spinové funkce. Pauliho rovnice. Normální aanomální Zeemanův jev.8. Soustavy identických částic v kvantové fyzice. Princip nerozlišitelnosti identických částic vkvantové fyzice. Vlnová funkce soustavy identických částic, její symetrie. Symetrické vlnovéfunkce, bosony. Antisymetrické vlnové funkce, fermiony, Pauliho princip. Vztah mezi spinem a symetriií vlnové funkce.9.- 10. Základy poruchového počtu. Teorie poruchového počtu pro stacionární stavy s diskrétním spektrem s nedegenerovanými energetickými hladinami. Nástin poruchového počtu pro stacionární stavy s diskrétním spektrem s degenerovanými energetickými hladinami a časového poruchového počtu (zlaté pravidlo, zakázané a dovolené optické přechody). Příklady.11.- 12. Základy relativistické kvantové mechaniky. Kleinova-Gordonova rovnice a Diracova rovnice.13.- 14. Pravděpodobnostní interpretace kvantové mechaniky. Otázky spojené s interpretacíkvantové mechaniky. Zajímavé aplikace kvantové mechaniky. Rezerva pro inovace.

Literatura

Kvasnica J. Kvantová fyzika (skripta PF UL). Dlouhá J. Kvantová mechanika (skripta MFF UK Praha). Skála L. Úvod do kvantové mechaniky. Academia Praha, 2005. Feynman R.P., Leighton R.B., Sandrs M. Feynmanove prednášky z fyziky 5. Alfa Bratislava. 1989. Landau L.D. Kvantová mechanika. Alfa, Bratislava (překlad), 1982. Davydov A.S. Kvantová mechanika (překlad). SPN, Pha. 1978. Shankar R. Principles of Quantum Mechanics . Plenum Press, New York , 1994. Messiah A. Quantum Mechanics. Dover Publications, 1999. Pišút J. Úvod do kvantovej mechaniky. Alfa,Bratislava. 1983. Beiser A. Úvod do moderní fyziky. Academia Praha l978. Matthews P. Základy kvantové mechaniky (SNTL Pha. 1976. Pišút J. Zbierka úloh z kvantovej mechaniky. Alfa, Bratislava. 1985.

Požadavky

Pro udělení zápočti: Aktivní účast alespoň na 80 % seminářů a úspěšnost alespoň 50% testů.Ke zkoušce: Znalost teorie vymezené v přednášce a schopnost její aplikace na příkladech.

Garant

doc. RNDr. Dušan Novotný, CSc.