Předmět Latina (GB114)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu GB114 - Latina, Farmaceutická fakulta Hradec Králové, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem výuky je získání elementárních znalostí latinské gramatiky, potřebných k pochopení odborné lékařské terminologie. Osvojení slovní zásoby má umožnit posluchači zvládnout lépe odborné disciplíny a poskytnout mu širší rozhled ve zdravotnické oblasti.
Sylabus
1. ročníkZimní semestra. o Výslovnost latiny, přízvuk a délka slabik o Úvod do studia latiny, jmenný a slovesný systém o Substantiva 1. ? 5. deklinace o Časování pravidelných sloves (1.- 4. konjugace ? indikativ a infinitiv přítomného času, imperativ), některá nepravidelná slovesa: esse, posse o Adjektiva 1.a 2.deklinace, adjektiva 3.deklinace, stupňování adjektiv o Tvoření adverbií, stupňování adverbií o Číslovky (zejména číslovky základní a řadové, rámcově číslovky násobné a podílné) b. o Názvy vybraných léčivých rostlin o Přehled nejdůležitějších remedií o Druhy a formy léčivých prostředků I Letní semestra. o Konjunktiv přítomného času pravidelných a nepravidelných (probraných) sloves o Sloveso fio, fieri a jeho tvary v přítomném čase o Přecházení řeckých slov do latiny o Skloňování substantiv řeckého původu podle latinských deklinací a jejich odchylky o Odvozování a skládání slov v latině o Odvozování a skládání slov řeckého původu, hybridy b. o Druhy a formy léčivých prostředků II o Vybrané termíny z anatomického názvosloví
Literatura
Kunešová, K.: Latina pro farmaceuty, Karolinum, Praha 2001 Kábrt, J.-Kábrt, J.jr.: Lexicon medicum, Galén, Praha 1995
Garant
Mgr. Renáta Divišová