Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Předmět Česká a polská literatura v konfrontačním pohledu. Od romantiků po současnost (ABO500251)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ABO500251 - Česká a polská literatura v konfrontačním pohledu. Od romantiků po současnost, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

Seminář je primárně určen studentům magisterského studia. Návrhy na tematické okruhy:Máchův Máj a Mickiewiczův Pan Tadeusz: dva typy romantického básněníZobrazení Židů v české venkovské próze a v Reymontově románu Země zaslíbenáHistorická próza: Jirásek a SienkiewiczProkletí básníci: Witkiewicz/Witkacy a Ladislav KlímaFantastika a groteskno: Bruno Schulz a Franz Kafka (Proměna)Avantgarda: "krakovská avantgarda" a poetismusVálka a holokaust: Tadeusz Borowski a Jiří Weil (Život s hvězdou)Slawomir Mroźek a Václav Havel: "východní" absurdní dramaObrazy národních stereotypů: Gombrowski, Stasiuk (Dojczland), Szygieł (Gottland)

Literatura

Doporučená literatura:Marian Szyjkowski: Polská účast v českém národním obrození. III. Romantismus. Praha 1946.Marian Szyjkowski: Polski romantyzm w czeskim źyciu duchownym. Poznań 1947.Krejčí, Karel: Heroikomika v básnictví Slovanů. Praha 1964.Krejčí, Karel: Dějiny polské literatury. Praha 1953.Kristýnek, Jiří: Z dějin polsko-českých literárních vztahů. Vlivy polské literatury a její recepce v českých zemích v letech 1914-1930. Brno 1966.Pavera, Libor (ed.): Romantismus v české a polské literatuře. Romantyzm w czeskiej i polskiej literaturze. Opava 2000.Poslední, Petr: Měřítka souvislostí. Česká a polská literární kultura po roce 1945. Praha 2000.Winczer, Pavol: Súvislosti v čase a priestore. Básnická avantgarda, jej prekonávanie a dedičstvo. Čechy, Slovensko, Polsko. Bratislava 2000.Holý, Jiří: Možnosti interpretace. Česká, polská a slovenská literatura 20. století. Olomouc 2002.Martinek, Libor; Tichý, Martin (eds.): Česká a polská emigrační literatura. Opava 2002.Sobotková, Marie: Studie z české a polské literatury. Olomouc 2002.Martinek, Libor; Tichý, Martin (eds.): Česká a polská samizdatová literatura. Opava 2004.Poslední, Petr: Spisovatelé jako čtenáři. Tři česko-polské paralely. Praha 2006.Holý, Jiří (ed.): Holokaust, šoa, Zagłada v české, slovenské a polské literatuře. Praha 2007.Krejčí, Karel: Literatury a žánry v evropské dimenzi. Ed. Marcel Černý. Praha 2014.         

Garant

prof. PhDr. Jiří Holý, DrSc.

Vyučující

prof. PhDr. Jiří Holý, DrSc.