Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět PVS/VS Lexikologický proseminář (ACN300424)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ACN300424 - PVS/VS Lexikologický proseminář, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Seminář má seznámit se základy lexikologie češtiny (pojmosloví, vymezování významu a jeho popis v různých pojetích, otázky motivovanosti ap.), a to pokud možno tak, aby to bylo k užitku se zřetelem ke studiu českého znakového jazyka.

Sylabus

Proseminář má studenty oboru Čeština v komunikaci neslyšících seznámit se základními lexikologickými pojmy z kontextu bohemistiky (slovo, lexém - alolex, pojmenování; význam, denotace - konotace, frazém apod.) a s různými aspekty lexikálního a slovotvorného systému češtiny. Studenti by se také měli důkladněji seznámit se základními i specializovanějšími slovníky češtiny, které slovní zásobu zpracovávají z různých hledisek, a s teorií a praxí slovníkového popisu významu. Pozornost bude věnována i otázkám expresivity, stylovému rozlišení slovní zásoby, proměnám slovní zásoby (neologismům) aj., zejména se zřetelem k uplatnění tzv. sémantického tvoření (metafora, metonymie). Předmět by měl být nepřímo užitečný i při studiu teoretických problémů českého znakového jazyka - proto budeme cíleně hledat analogie mezi slovní zásobou (a charakterem lexikálních jednotek)  jazyků mluvených a znakových; zaměříme se především na otázky motivovanosti.

Literatura

 Literatura (pouze základní):Lexikologie. In: Příruční mluvnice češtiny,  Brno 1995, ss. 66 - 108.O. Mališ, S. Machová, J. Suk: Současný český jazyk. Lexikologie (Nauka o tvoření slov, lexikografie, slang).  Praha 1997.P. Hauser, Nauka o slovní zásobě. Praha 1980.Manuál lexikografie. Eds. R. Blatná a F. Čermák. Praha 1995.I. Vaňková: Kategorizace a význam. In: I. Vaňková, I. Nabeská, L. Saicová Římalová, J. Šlédrová: Co na srdci, to na jazyku. Praha 2005, s. 67-91. Slovníky (pouze základní):Slovník česko-německý J. Jungmanna. Praha 1835 - 1839 (I - V). 2. vyd. Praha 1989,  ed. J. Petr.Příruční slovní jazyka českého   I - IX. Praha 1935 - 1957.Slovník spisovného jazyka českého I - IV.  Praha 1958 - 1971 . Přetisk I - VIII,  Praha 1989.Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost.  Praha. Vydání druhé, revidované (a další). Praha 1994.Český národní korpus: http// ucnk.ff.cuni.cz

Garant

doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D.

Vyučující

doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D.