Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Historické kořeny dnešní češtiny (ACN500042)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ACN500042 - Historické kořeny dnešní češtiny, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem kurzu je prostřednictvím informací o problematických a zlomových obdobích vývoje českého jazyka dospět k diachronnímu objasnění jevů, problémů a tendencí dnešní češtiny v oblasti fonologie, morfologie, syntaxe i lexika.

Sylabus

Podána je charakteristika základních fází vývoje českého jazyka (vydělení z pozdně praslovanského kontinua, staročeské období, čeština střední), důraz je přitom kladen zvl. na období zlomová a problematická, vždy se zřetelem k cíli diachronně objasnit jevy, problémy a tendence dnešní češtiny. Vedle praktického představení základních jazykových (zvl. hláskoslovných a tvaroslovných) jevů odlišných v starší a dnešní češtině se v kursu probírají (v opoře o poznatky etymologie, historické lexikologie a kognitivní sémantiky) i proměny a odlišnosti lexikálněsémantické. Tematické okruhy: 1. Uvedení do studia starší češtiny. 2. Dějiny českého pravopisu. 3. Vývoj hláskosloví. 4. Vývoj morfologie v oblasti jména. 5. Vývoj morfologie v oblasti slovesa. 6. Vývoj syntaktického plánu. 7. Čeština v kontaktu s jinými jazyky. 8. Lexikální vývoj českého jazyka.  

Literatura

Cuřín, F.: Vývoj spisovné češtiny. Praha 1985.Erhart, A. - Večerka, R.: Úvod do etymologie. Praha 1981.Fidlerová, A. A. - Kučera, K. - Zikánová, Š. Úvod do studia historického vývoje češtiny. Praha 2008.Lamprecht, A. - Šlosar, B. - Bauer, J.: Historická mluvnice češtiny. Praha 1986.Němec I.: Vývojové postupy české lexikální zásoby. Praha 1968.Němec, I. - Horálek, J. a kol.: Dědictví řeči. Praha 1986.Pleskalová, J. Stará čeština pro nefilology. Brno 2001.Rejzek, J.: Český etymologický slovník. Praha 2001.Šlosar, R. - Večerka, R. - Dvořák, J. - Malčík, P. Spisovný jazyk v dějinách české společnosti. Brno 2009.

Požadavky

Písemná a ústní zkouška z probrané látky a zadané četby.

Garant

Mgr. František Martínek

Vyučující

Mgr. František Martínek