Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Technologie a ergologie (AET100008)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AET100008 - Technologie a ergologie, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

Přednášky uvádějí posluchače do problematiky rukodělné výroby. Ta byla v historii reprezentována několika vývojovými stupni /domácí, domáckou výrobou a řemeslem/. Tyto jednotlivé historické podoby /stupně/ rukodělné výroby zároveň existovaly a vyvíjely se paralelně vedle sebe a vzájemně se ovlivňovaly. Přednášky poukazují, zcela v souladu se svým označením, na nejelementárnější tradiční technologické postupy a použité pracovní nástroje při zpracování těch nejběžnějších, a nejrozšířenějších materiálů jakými v minulosti byly a jsou dřevo, přírodní rostlinná pletiva, hlína, železo, ale i drahé kovy a další. Přednášky doplňují podrobné popisy, ukázky výrobků a videoprojekce. Přednášky umožňují studentům etnologie rámcový vhled do problematiky zpracování nejrozšířenějších a mnohdy i nejdostupnějších materiálů obecně užívanými tradičními technologiemi.Stručná charakteristika kurzu:1. Technologie. Ergologie. Charakteristika pojmů. Přehled literatury.2. Energie a způsoby jejich využívaní při výrobě /historický exkurz/.3. Základní typy rukodělné výroby, jejich charakteristika a geneze.4. Středověké město jako reprezentant rozvinutého systému řemeslnicko-obchodnického charakteru.5. Struktura řemeslné výroby. Cechovní systém. Místní trh.6. Dřevo. Historie využití. Charakteristika materiálu.7. Dřevo. Základní techniky zpracování a použité pracovní nástroje /videoprojekce/. Zdobné techniky zušlechťující povrch výrobku /videoprojekce/.8. Přírodní pletiva. Historie. Charakteristika materiálů.9. Přírodní pletiva. Technologie zpracování a pracovní nástroje /videoprojekce/.10. Železo. Kovářství. Historie oboru. Technologie zpracování suroviny a pracovní nástroje.11. Drahé kovy. Charakteristika materiálu a jeho potenciál. 12. Způsoby zpracování drahých kovů- šperkařské techniky.13. Hlína. Historie a způsoby zpracování. Ukázky výrobních postupů /videoprojekce/.

Literatura

Odborná literatura:Diviš J., Pražské cechy, Praha 1992Filip J., Umělecké řemeslo v pravěku, Společnost přátel starožitností, Praha 1941Hirschberg W., Janota, A., Technologie und Ergologie der Volkskunde, Mannheim 1966Husa V., Petráň J., Šubrtová A., Homo faber (pracovníé nmotivy ve starých vyobrazeních), Praha 1967Eberhardtová A., Šenfeldová H., Orobinec a sláma (Technologie lidové výroby) 1.Uherské Hradiště 1970Janáček J., Přehled vývoje řemeslné výroby za feudalismu, Praha 1963Janáček J., Řemeslná výroby v českých městech v 16.století, Praha 1961Janotka M., Linhart,V., Řemesla našich předků, Praha 1987Janotka M., Linhart,V., Zapomenutá řemesla. Praha 1984Lips J., O původu věcí, Orbis, Praha 1960Pavlištík K., Domácká výroba dřevěného nářadí a náčiní na Podřevnicku, Zlín 1993Petráň J. a kol., SDějiny hmotné kultury, díl I., 1 a 2, Praha 1985Petráň K. a kol., Dějiny hmotné kultury, díl II., 1, Praha 1995, 2, Praha 1998Pleiner R., Staré evropské kovářství, Praha 1962Scheufler V., Lidový výroba, In:Československá vlastivěda, díl III., Lidová kultura, Praha 1968Scheufler V., Lid a lidová kultura národního obrození v Čechách (maketa). Rukodělná výroba, sv.2., ÚEF ČSAV. Praha 1980Šenfeldová H., Košíkářská výroba v českých zemích (Studieo lidové umělecké výrobě), Praha 1980Winter Z., Dějiny řemesla a obchodu v Čechách ve XIV. a XV.století, Praha 1906Winter Z., Z městských živností, Praha 1925

Garant

Mgr. Daniel Dědovský, Ph.D.