Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Duchovní kultura Evropy I (AET100077)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AET100077 - Duchovní kultura Evropy I, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

1. Úvod. Počátky evropské civilizace, řecká kultura.2. Role zábavy v antice: Původ a rozdíly řeckého a římského divadla, kořeny gladiátorských her, jejich posun v římské kultuře a středověké dozvuky.3. Vztahy Byzantské říše a Evropy - základní nástin. Polovci, Kumáni, Pečeněhové, Bulhaři, Uhři, Varjagové. Role východní církve v procesu pádu říše a představa "třetího Říma" v evropské tradici.4. Datace a lokace vzniku eddických skladeb. Ságy. Germánská mytologie: Ragnarök - jeho průběh a následky.5. Historické pozadí Písně o Nibelunzích. Představa sakrálního království u Germánů a její význam pro středověké vnímání postavy panovníka.6. Etnogeneze západní Evropy: keltské a starogermánské kmeny, první zákoníky a jejich význam.7. Kulturní role Francie v rámci středověké Evropy. Pojetí vědy v raném středověku. Epos o Rolandovi, jeho historické pozadí a význam pro folklorní tradici.8. Kulturní role církve od antiky k vrcholnému středověku, vztah církevních učenců k tradici antické filosofie.Problematika přijímání křesťanství germánskými etniky. Ariánství.9. Keltská mytologie: Král Artuš, kořeny legendy a historické pozadí. Reflexe Alexandreidy v artušovském tématu. Křesťanský příběh o svatém grálu a jeho starokeltský původ - rybářský (chromý) král Bran, pověst o Culhwchovi a Olwen. Tristan a Isolda, význam příběhu pro evropský folklor, české příklady.10. Raně středověký feudální systém. Středověká města, jejich vývoj a změna postavení ve vrcholném středověku. Charty. Hanzovní systém v komparaci s tržním významem jihoitalských měst.11. Dopad křížových výprav na evropskou kulturu. Arabská kultura.12. Tzv. selské republiky v Evropě, jejich organizace a význam. Pověst o Wilhelmu Tellovi a její konexe na Píseň o Nibelunzích.13. Dvorská středověká kultura, vznik instituce šaška a posun jeho funkce. Význam rytířského románu a jeho renesanční kritika.14. Vznik a funkce španělské inkvizice, její role při reconquistě, postoj k Židům a muslimům. Rodrigo Díaz de Vívar (El Cid).15. Italské středověké republiky, jejich slabiny a význam pro evropskou kulturu. Savonarola a renesanční Florencie.

Literatura

Povinná literatura Le Goff, J., Kultura středověké Evropy, Praha 1991 Doporučená literaturaTille, Václav, Roncesvalles, Praha: Česká akademie cís. Františka Josefa 1912 Bachtin, M., Francois Rabelais a lidová smíchová kultura středověku a renesance, Praha 1975 Černý, V., Lid a literatura ve středověku, Praha 1958; Soustavný přehled obecných dějin literatury naší vzdělanosti I-II, Praha 1996-1998 Dostálová, R., Byzantská vzdělanost, Praha 1990 Dostálová, R.- Hošek, R., Antická mystéria, Praha 1997 Eliade, M., Mýtus o věčném návratu, Praha 1994 Graves, R., Řecké mýty I-II, Praha 1996 Gurevič, A., Nebe, peklo, země, Praha 1999 Macek, J., Jagellonský věk v českých zemích I-IV, Praha 1992-1997 Spunar, P. a kol., Kultura českého středověku, Praha 1987 Šmahel, F., Idea národa v husitských Čechách, České Budějovice 1971

Garant

Mgr. Daniel Dědovský, Ph.D.