Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Duchovní kultura Evropy II (AET100078)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AET100078 - Duchovní kultura Evropy II, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

Tématické rozvrstvení přednášek: 1. Postavení Židů v osvícenské Evropě, učení haskaly, chasidé. 2. Společnost v první polovině 19. století: Kořeny evropského socialismu (zánik cechovního systému, pauperizace, Heine, Hegel, Marx).3. Romantismus a nacionalismus, orientace spisovatelů a básníků na epickou folklorní tvorbu (Goethe, Scott, Mednyanský, Hormayr). 4. Darwinské evoluční teorie, jejich vliv na formování vědních disciplín.5. Nacionální socialismus druhé poloviny 19. století, ideové pozadí rasových teorií a jejich pronikání do vědních disciplín.6. Pojetí člověka v totalitních ideologiích první poloviny 20. století: jejich shody a odlišnosti, praktické dopady na dobovou etnologii (ukázky). 7. Kulturní marxismus, jeho vliv na humanitní vědy (sociologie, etnologie, antropologie). Frankfurtská škola (Marcuse, Adorno, Horkheimer, kritická teorie). 8. Pravicový a levicový extremismus druhé poloviny 20. století, kořeny, ideologie, projevy a současnost.9. Alternativní hnutí 60. let, jejich předchůdci a pokračovatelé. Česká specifika.

Literatura

Netolický, Antonín K. (přel.): Če-ka (mučedníci Črezvyčajky); s předml. babušky ruské revoluce, Kateřiny Breško-Breškovské, psanou pro české vydání. Praha : Tisk. a nakl. družstvo Hlasatel, 1922VALENTA, Martin: Revoluce na pořadu dne. Kritická teorie Frankfurtské školy a její recepce v německém protestním levicovém hnutí 60. let 20. století, RAF a německé Straně zelených. (Praha: FSV UK-MatfyzPress-Ústav pro studium totalitních režimů, 2011).

Garant

Mgr. Daniel Dědovský, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Daniel Dědovský, Ph.D.