Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Slovesná folkloristika (AET200027)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AET200027 - Slovesná folkloristika, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem přednášky je poskytnout rámcový přehled o problematice interdisciplinárního studia orálně tradované kolektivní prozaické narativity s důrazem na evropskou a českou folklorní slovesnost. Kurz poskytne synchronní přehled základních teoretických a metodologických tendencí mezinárodní folkloristiky, představí vývoj evropské a české folkloristiky 19., 20. a 21. století, a na tomto základě nastíní problematiku univerzality folklorních témat a forem, sociální a kulturní funkce folkloru, jeho formálního studia, a pozice slovesné folkloristiky jako vědecké disciplíny stojící na pomezí humanitních, sociálních a filologických věd.Detailní sylabus pro aktuální semestr je k dispozici na první přednášce kurzu.

Sylabus

1. Folklor jako antropologická univerzálie? Univerzální témata a formy slovesného folkloru.2. Folklor, lidová, populární a každodenní kultura.3. Sociální a kulturní funkce folkloru.4. Diachronní přístupy ke studiu folkloru I. - Evoluční teorie.5. Diachronní přístupy ke studiu folkloru II. - Devoluční a difuzionistické teorie.6. Synchronní přístupy ke studiu folkloru I. - Funkcionalistické teorie.7. Synchronní přístupy ke studiu folkloru II. - Strukturální teorie.8. Protovědecké studium folkloru v antice.9. Počátky vědeckého zájmu o folklor.10. Folkloristika mezi evropskou etnologií, kulturní antropologií a literární vědou.11. Tradiční folklor - Mýtus, pověst a pohádka.12. Současný folklor - Anekdota, fáma a současná pověst.13. Neorální folklor a postfolklor. 

Literatura

základní:Aarne, A. - Thompson, S. - Uther, H.-J.: The Types of International Folktales. Helsinki 2004.Beneš, B.: Úvod do folkloristiky. Brno 1989.Beneš, B.: Česká lidová slovesnost. Výbor pro současného čtenáře. Praha 1990.Janeček, P.: Černá sanitka a jiné děsivé příběhy. Současné pověsti a fámy v České republice. Praha 2006.Janeček, P. (ed.): Folklor atomového věku. Kolektivně sdílené prvky expresivní kultury v soudobé české společnosti. Praha 2011.Leščák, M. - Sirovátka, O.: Folklór a folkloristika (O ľudovej slovesnosti). Bratislava 1982.Lidová kultura. Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska. Díl I. - III. Praha 2007.Ong, W. J.: Technologizace slova: mluvená a psaná řeč. Praha 2006.Propp, V. J.: Morfologie pohádky a jiné studie. Jinočany 1999.Sirovátka, O.: Folkloristické studie. Brno 2002.Šrámková, M.: Česká prozaická folkloristika v letech 1945-2000: Přehled, vývoj, témata, bibliografie. Praha 2008.Thompson, Stith: Motif-Index of Folk Literature. Copenhagen 1955-1958. 

Požadavky

Terénní sběr současných folklorních narací nebo vypracování komparativního eseje na jedno z přednášených témat na základě komparace doporučené folklorní edice s analytickou literaturou, obé dle výběru studentky/studenta.

Garant

PhDr. Petr Janeček, Ph.D.