Předmět Současný folklór a moderní narativita II (AET500028)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AET500028 - Současný folklór a moderní narativita II, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem kurzu je nejen poskytnout přehledový úvod do fenoménu "moderní" orální narativity, ale i analýzu jejího vztahu k "tradičním" folklorním žánrům a především její zasazení do příslušného kulturního a sociálního kontextu. Vedle teoreticky a metodologicky primární slovesné folkloristiky kurz zprostředkovává i úhel pohledu kulturně antropologických a psychologických studií.Detailní sylabus pro aktuální semestr je k dispozici na první přednášce kurzu.
Sylabus
1. Současný folklor, postfolklor nebo populární kultura?2. "Městský", "moderní" nebo "současný" folklor?3. Historie mezinárodního výzkumu současného folkloru.4. Současný folklor a jeho sociální a kulturní funkce.5. Anekdota a humorka.6. Fáma a pomluva.7. Současná pověst.8. Dětský folklor.9. Nápisový, psaný a kancelářský folklor.10. Elektronický folklor.11. Hraniční folklorní formy.12. Současný folklor a populární a artificiální kultura.13. Interdisciplinární interpretace současné orální narativity.
Literatura
základní:Brednich, R. W.: Where They Originated... Some Contemporary Legends and Their Literary Origins. zdroj: http://www.folklore.ee/folklore/vol20/legends.pdf (2001).Čapek, K.: K přírodopisu anekdoty. In: Marsyas - Jak se co dělá. Praha 1984, s. 45-54.Janeček, P.: Černá sanitka a jiné děsivé příběhy. Současné pověsti a fámy v České republice. Praha 2006.Janeček, P. (ed.): Folklor atomového věku. Kolektivně sdílené prvky expresivní kultury v soudobé české společnosti. Praha 2011.Kapferer, J.-N.: Fáma - nejstarší médium světa. Praha 1992.Lidová kultura. Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska. Díl I. - III. Praha 2007.Pospíšilová, J: Kultura dětí. In: Tyllner, L. - Uherek, Z. (eds.): Kultura - Společnost - Tradice I. Praha 2005.Sirovátka, O.: Folkloristické studie. Brno 2002.Šrámková, M.: Vyprávění ve městě jako specifický druh narace. Národopisná revue 4, 2002, s 195-202.Votruba, A.: Namažeme školu špekem. Současná folklorní poezie dětí. Praha 2009.
Garant
PhDr. Petr Janeček, Ph.D.