Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Předmět Výběrový seminář (AHS510060)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AHS510060 - Výběrový seminář, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Dvousemestrální kurs věnovaný nejdůležitějším tématům a osobnostem dějepisectví věnujícího se Latinské Americe, jak z prostředí amerického (včetně USA), tak evropského. Některá témata: conquista a "černá legenda" španělské kolonizace; vznik "amerického" vědomí v koloniálním období; nezávislost španělských a portugalských kolonií; identita a multikulturalismus Latinské Ameriky; postkoloniální interpretace latinskoamerických dějin. Podmínkou pro účast v semináři je schopnost číst a porozumět textu ve španělském a anglickém jazyce; pro studenty iberoamerikanistického kurzu z nehistorických oborů je předpokladem účasti absolvování semináře "Historiografie (metody historikovy práce)".

Sylabus

Úvodní hodina 1. Latinská Amerika a světová historie 2. Hledání kořenů: předkolumbovské a pokolumbovské indiánské kultury 3. ?Černá" a ?bílá" legenda conquisty (Hledání kořenů II.) 4. Otroctví v Latinské Americe (Hledání kořenů III.) 5. Koloniální společnost 6. Církev v Latinské Americe 7. Války za nezávislost, mýtus a realita 8. Nezávislé latinskoamerické státy v 19. století 9. Modernizující se a moderní Latinská Amerika 10. Diktatura v Latinské Americe

Literatura

Výběr konkrétních odborných textů je částečně přizpůsobován badatelským zájmům studentů.

Garant

prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc.doc. Markéta Křížová, Ph.D.PhDr. Simona Binková, CSc.