Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Synchronní struktura areálového jazyka I. (albánština) (2011/2012) (AJS1000084)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AJS1000084 - Synchronní struktura areálového jazyka I. (albánština) (2011/2012), Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem přednášky je poskytnout studentům základní orientaci ve fonetice, fonologii a morfologii spisovné albánštiny.Zároveň s tím získají posluchači i průřez přehledem albánské normativní mluvnice, který je pojat v konfrontacis češtinou. K ilustraci jevů, které čeština postrádá nebo je vyjadřuje pomocí jiných výrazových prostředků než albánština,budou uváděny ekvivalenty ze světových jazyků, zejména angličtiny, francouzštiny a italštiny.

Sylabus

1. Zvuková stránka jazyka. Fonetika a fonologie. Transkripce. Fyziologické aspekty fonetiky. Akustické aspektyfonetiky. Funkční aspekty fonetiky.2. Fonologický systém albánštiny. Vokalický systém albánštiny (artikulační a akustická charakteristikasamohlásek, klasifikace samohlásek, popis samohlásek, varianty fonémů, distribuce a kombinatorikasamohlásek.3. Konsonantický systém albánštiny (artikulační a akustická charakteristika souhlásek, klasifikace souhlásek, popissouhlásek, varianty fonémů, distribuce a kombinatorika souhlásek.4. Hláskové alternace.5. Zvuková stránka souvislé řeči (základní pojmy, dynamické prostředky, melodické prostředky, pauzy a frázování,tempo).6. Popis albánštiny z hlediska genealogického i typologického; zvláštnosti a podobnosti ve srovnání s češtinou.Distribuce analytických a flektivních tvarů. Postavení albánského členu v rámci této problematiky.7. Flektivní a neflektivní slovní druhy; morfologický popis albánštiny; srovnání s češtinou (základní přehledmorfologických kategorií).8. Podstatné jméno a jeho popis s důrazem na určenost a její pojetí v albánštině; jmenné třídy a typy skloňování;jmenný rod a jeho zvláštnosti (podstatná jména slovesná a jejich zařazení v rámci systému).9. Přídavné jméno a jeho popis v kontrastu s češtinou. Člen u některých přídavných jmen jako komplementacekategorie určenosti u jmen podstatných.10. Zájmeno: klasifikace, mluvnické kategorie, deklinace (zájmeno osobní, přivlastňovací, ukazovací, tázací,vztažné, neurčité).11. Popis albánského slovesa s ohledem na slovesné časy, zvláštnosti ve srovnání s češtinou; konjuktiv a jeho užití;typy konjugací.12. Číslovky, předložky, příslovce, spojky.13. Částice; jejich popis a zvláštní postavení v albánštině v porovnání s češtinou.

Literatura

Základní studijní literatura:ANGELY, R.: Grammaire albanaise comparée. Paris 1998.BOISSIN, H.: Grammaire de l’albanais moderne. Paris 1998.BUCHHOLZ, O.: Albanische Grammatik. Leipzig 1987.CAMAJ, M.: Albanian Grammar with Exercises. Wiesbaden 1984.DEMIRAJ, S.: Morfologjia dhe sintaksa e gjuhës së sotme shqipe I, II. Tirana 1964.DOMI, M. - DEMIRAJ, S. a kol.: Gramatika e gjuhës shqipe 1-2. Tirana 2002.KOSTALLARI, A. a kol.: Drejtshkrimi i gjuhës shqipe. Tirana 1973.KOSTALLARI, A. a kol.: Fjalor i shqipes së sotme. Tirana 2002.NEWMARK, L. (ed.): Albanian-English Dictionary. New York 1999.NEZIROSKI, F.: Manuel de conjugaison des verbes albanais. Paris 2003.NEWMARK, L.: Structural Grammar of Albanian. Indiana 1957.THOMAJ, J.: Çështje të frazeologjisë së gjuhës shqipe. Tirana 1981.THOMAJ, J.: Lexikologjia e gjuhës shqipe. Tirana 2006.ZYMBERI, I : Colloquial Albanian. New York 1991. Další odborná literatura:ČECHOVÁ, M. a kol.: Čeština - řeč a jazyk. Praha 2000.DOKULIL, M. a kol.: Mluvnice češtiny 1. Praha 1986.GREPL, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha 1997.KOMÁREK, M. a kol.: Mluvnice češtiny 2 (Tvarosloví). Praha 1986.PALKOVÁ, Z. a kol.: Fonetika a fonologie češtiny. Praha 1997.

Garant

Mgr. Orkida Backus Borshi

Vyučující

Mgr. Orkida Backus Borshi