Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Synchronní struktura areálového jazyka II. (rumunština) (2011/2012) (AJS1000087)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AJS1000087 - Synchronní struktura areálového jazyka II. (rumunština) (2011/2012), Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem přednášky je seznámit studenty s problematikou současné spisovné rumunštiny a v návaznosti na předcházejícípřednášku jim podat přehledný výklad druhé části normativní mluvnice (morfologie slovesa a neohebných druhů slov,základy syntaxe, pravopisná norma). Další tematické okruhy uvádějí do rumunské lexikologie a dialektologie. Přivýkladu se klade důraz na konfrontační hledisko a stálé porovnávání mluvnických jevů v současné rumunštině a češtině.

Sylabus

1. Rumunská slovesa: klasifikace, gramatické kategorie, konjugace. Jednoduché slovesné tvary: infinitiv, přítomnýčas indikativu a konjunktivu, imperfektum, jednoduché perfektum, pluquamperfektum, imperativ, gerundium,participium, supinum.2. Složené slovesné tvary: složené perfektum, konjunktiv minulý, kondicionál přítomný a minulý, budoucí čas -spisovná forma a formy hovorové, prezumtiv přítomný a minulý.3. Příslovce: klasifikace, stupňování.4. Předložky: klasifikace, význam, užití. Předložkové vazby s akuzativem, genitivem a dativem.5. Spojky, částice, citoslovce.6. Definice věty a její typologie. Větné členy v současné rumunštině. Věta jednoduchá a souvětí, syntaktickévztahy ve větě.7. Klasifikace souvětí souřadných a podřadných. Rumunské větné spojky ve srovnání s češtinou.8. Aktuální členění věty. Subjektivní a objektivní slovosled. Srovnání rumunského a českého slovosledu.Syntaktické zvláštnosti současné rumunštiny - elipsa, zeugma, pleonasmus.9. Podstata pravopisné reformy z roku 1993.10. Poslední změny a zvláštnosti rumunského pravopisu: psaní velkých písmen, způsob psaní přejatých slov, změnygramatického rodu substantiv.11. Vývoj slovní zásoby v rumunštině, aktuální tendence v obohacování lexika. Přehled existujících slovníků.12. Rumunské dialekty, jejich klasifikace a popis.13. Lexikální a fonetické zvláštnosti rumunštiny v Moldavské republice.

Literatura

Základní studijní literatura:ACADEMIA ROMÂNĂ, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan - Al. Rosetti”: DicŃionarul ortografic, ortoepic si morfologic allimbii române. Bucuresti 2005.ACADEMIA ROMÂNĂ, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan - Al. Rosetti”: Gramatica limbii române. Bucuresti 2008.AVRAM, M.: Gramatica pentru toŃi. Bucuresti 1997.AVRAM, M. - SALA, M.: FaceŃi cunostinŃă cu limba română. Cluj 2001.FELIX, J.: Souhrn rumunské gramatiky. Praha 2004.FELIX, J.: Zvuková a písemná stránka rumunštiny. Praha 1982. Další odborná literatura:BOJOGA, E.: Limba „moldovenească“ sau politica lingvistică a actualului guvern de la Chisinău, in: Primul simpozioninternaŃional de studii românesti din Cehia. Praha 2005.DIMITRESCU, F.: Dinamica lexicului românesc. Cluj - Bucuresti 1995.DOKULIL, M. a kol.: Mluvnice češtiny 1. Praha 1986.GHEłIE, I.: Introducere în studiul limbii române literare. Bucuresti 1982.GREPL, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha 1997.HAVRÁNEK, B. - JEDLIČKA, A.: Česká mluvnice. Praha 1981.HEITMANN, K.: Limbă si politică în Republica Moldova. Chisinău 1998.KOMÁREK, M. a kol.: Mluvnice češtiny 2 (Tvarosloví). Praha 1986.STOICHIłOIU-ICHIM, A.: Vocabularul limbii române actuale. Dinamică, influenŃe, creativitate. Bucuresti 2001.

Garant

PhDr. Libuše Valentová, CSc.