Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Jazykový seminář z areálového jazyka II. (rumunština) (2011/2012) (AJS1000100)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AJS1000100 - Jazykový seminář z areálového jazyka II. (rumunština) (2011/2012), Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Seminář je zaměřen na jazykové jevy dokládající dynamiku vývoje rumunštiny spisovné i nespisovné. Analyzujetendence, jež se v posledních desetiletích projevují ve zvukové a písemné stránce rumunštiny, přičemž zvláštní pozornostvěnuje těm aspektům rumunštiny, které jsou pro české mluvčí obtížné, a to jak ve výslovnosti, tak v gramatické struktuřei v písemné podobě.

Sylabus

1. Rozdíly mezi hovorovým a plně spisovným výslovnostním stylem rumunštiny.2. Regionální a nářeční odchylky od spisovné ortoepické normy.3. Konverzace jako základní forma komunikace. Rysy spontánní konverzace.4. Přenos mluveného jazyka v telefonu a v médiích. Veřejný monolog a dialog.5. Intonační modely spisovného jazyka a expresivní funkce intonace.6. Znaky orálnosti v současném publicistickém jazyce.7. Strategie vyjádření evidentnosti, přibližnosti a neurčitosti v mluveném jazyce.8. Rumunská odborná terminologie a problematika jejího překladu do češtiny.9. Úskalí pravopisu. Reforma z r. 1993 a důvody současné rozkolísanosti.10. Pravopis na internetu a v elektronické poště. Psaní bez diakritiky.11. Přepis cizích slov: původní pravopis versus porumunštění.12. Chyby při osvojování rumunštiny pod vlivem mateřštiny nebo dalšího jazyka: chyby fonetické, fonetickomorfologické,morfo-syntaktické, lexikální, kontextuálně-stylistické.13. Projevy interference mezi češtinou a rumunštinou: pseudovýpůjčky, kalky.

Literatura

Základní studijní literatura:ACADEMIA ROMÂNĂ, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan - Al. Rosetti”: DicŃionarul ortografic, ortoepic simorfologic al limbii române. Bucuresti 2005.ACADEMIA ROMÂNĂ, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan - Al. Rosetti”: Gramatica limbii române. Bucuresti 2008.AVRAM, M.: Gramatica pentru toŃi. Bucuresti 1997.FELIX, J.: Limbile cehă si română din perspectiva unei analize contrastive, in: Primul simpozion internaŃional de studiiromânesti din Cehia. Praha 2005.ZAFIU, R.: Diversitate stilistică în româna actuală. Bucuresti 2001. Další odborná literatura:AVRAM, M.: Cuvintele limbii române între corect si incorect, Chisinău - Bucuresti 2001.COMAN, M.: Manual de jurnalism. Tehnici fundamentale de redactare. Iasi 1997.DASCĂLU JINGA, L.: Corpus de română vorbită (CORV). Esantioane. Bucuresti 2002.DASCĂLU JINGA, L.: Melodia vorbirii în limba română. Bucuresti 2001.DASCĂLU JINGA, L. - POP, L. (coord.): Dialogul în româna vorbită. Bucuresti 2003.IONESCU RUXĂNDOIU, L.: ConversaŃia: structuri si strategii. Sugestii pentru o pragmatică a românei vorbite.Bucuresti 1995.PANĂ DINDELEGAN, G. (coord.): Aspecte ale dinamicii limbii române actuale. Bucuresti 2002.SALA, M.: Limbi în contact. Bucuresti 1997.STOICA, G.: Forme lingvistice gresite - indicatori de individualitate si modalitate de învăŃare a unei limbi, in: Primulsimpozion internaŃional de studii românesti din Cehia. Praha 2005.

Garant

Dr. phil. Dan Ungureanu

Vyučující

Dr. phil. Dan Ungureanu