Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Synchronní struktura areálového jazyka I (chorvatština) (AJS100011)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AJS100011 - Synchronní struktura areálového jazyka I (chorvatština), Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

1. Současná norma spisovného chorvatského jazyka a okolnosti jejího vzniku. Jazyk jako systém a standard - vymezení pojmů. Názory chorvatských a zahraničních lingvistů na postavení a normu chorvatského jazyka.2. Hláska a foném. Tvorba hlásek, jejich vlastnosti a dělení. Pravidla distribuce fonémů.3. Fonologicky podmíněné alternace (asimilace znělosti a asimilace místa tvorby, ztráta souhlásek). Morfologicky a slovotvorně podmíněné alternace (pohybné samohlásky, přehláska, rozšíření kmene, vokalizace).4. Palatalizace, sibilarizace, jotace, alternace souhláskových skupin, alternace -ije/-je/-e/-i.5. Prozodický systém spisovné chorvatštiny: distribuce přízvuků s ohledem na jejich délku a intonaci, nepřízvučná délka, větný přízvuk; Tendence ve vývoji přízvuku současné chorvatštiny (úvahy o změně prozodické normy).6. Morfologie - základní pojmy. Slovní druhy. Podstatná jména: klasifikace, mluvnické kategorie, dělení podle rodů a kmenů, deklinace.7. Přídavná jména: klasifikace, mluvnické kategorie, deklinace složených a jmenných tvarů, stupňování, přivlastňovací přídavná jména.8. Zájmena: klasifikace, mluvnické kategorie, deklinace zájmen. (Zájmena osobní, přivlastňovací, ukazovací, tázací, vztažná, neurčitá).9. Číslovky: klasifikace, mluvnické kategorie, deklinace. (Číslovky základní, řadové, násobné, druhové).10. Slovesa: klasifikace, mluvnické kategorie, konjugace. (Tvary sloves: infinitiv, prézens, imperativ, perfektum, pluskvamperfektum, aorist, imperfektum).11. Slovesa: (futurum I a II, kondicionál I a II, příčestí, přechodníky).12. Příslovce (klasifikace, stupňování). Předložky (klasifikace, význam, užití).13. Spojky. Částice. Citoslovce.

Literatura

Základní studijní literatura:Anić, V., Silić, J.: Pravopis hrvatskoga književnog jezika. Zagreb 2001.Babić, S. a kol.: Povijesni pregled, glasovi i oblici hrvatskoga književnog jezika. Nacrt za gramatiku. Zagreb 1991.Barić, E. a kol.: Hrvatska gramatika. Zagreb 1995.Barić, E. a kol.: Hrvatski jezični savjetnik. Zagreb 1999.Silić, J.: Hrvatski jezik 1. Zagreb 1998.Silić, J.: Hrvatski jezik 2 (morfologija). Zagreb 1995.Težak, S., Babić, S.: Gramatika hrvatskoga jezika. Priručnik za osnovno jezično obrazovanje. Zagreb 2005. Další odborná literatura:Čechová, M. a kol.: Čeština - řeč a jazyk. Praha 2000.Dokulil, M. a kol.: Mluvnice češtiny 1. Praha 1986.Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha 1997. Jirásek, K., Vlašić, M.: Česko-chorvatská konverzace. Praha 2006.Komárek, M. a kol.: Mluvnice češtiny 2 (Tvarosloví). Praha 1986.Palková, Z. a kol.: Fonetika a fonologie češtiny. Praha 1997.

Garant

Mgr. Karel Jirásek, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Karel Jirásek, Ph.D.