Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Areálový jazyk v konfrontaci s češtinou (rumunština) (2011/2012) (AJS1000113)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AJS1000113 - Areálový jazyk v konfrontaci s češtinou (rumunština) (2011/2012), Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem přednášky je nastínit studentům hlavní a nejvýznamnější typologické odlišnosti mezi češtinou a rumunštinou.Jednotlivá témata jsou vybírána z těchto lingvistických disciplín: morfosyntax, lexikologie, částečně je přihlíženo kestavu rumunských dialektů. V přednáškách vedle srovnání rumunštiny s češtinou, případně s dalšími románskými jazyky,bude zhodnocen jazykový úzus užívaný v Moldavské republice.

Sylabus

1. Spisovnost, hovorovost a nespisovnost - rozdíly a shody mezi češtinou a rumunštinou.2. Specifika hláskových spodob spisovné rumunštiny.3. Problematika české a rumunské kodifikace pravopisu.4. Kategorie určenosti a neurčenosti v rumunštině a její odraz do češtiny.5. Rozdíly v uplatňování kategorie posesivity v češtině a rumunštině.6. Význam a použití opisných a jednoduchých časů (knižnost × hovorovost)7. Transpozice kategorie vidu z češtiny do rumunštiny a zpět.8. Použití rumunských předložek a význam zdvojování objektu v rumunštině (konfrontace s češtinou).9. Specifika užívání parataktických a hypotaktických spojek v rumunštině ve srovnání s češtinou.10. Geneze slovní zásoby spisovné rumunštiny a její odraz na flexi a derivaci (rozdíly).11. Možnosti systémového odvozování slovních druhů v rumunštině (shody a rozdíly v češtině a románskýchjazycích).12. Typické chyby českých mluvčích v rumunštině.13. Rumunská specifika při oslovení v mluveném a psaném projevu ve srovnání s češtinou.

Literatura

ACADEMIA ROMÂNĂ: Gramatica limbii române. Bucuresti 2008.ALBU, M. - BUNGET, I.: Limba română - limbă străină. Bucuresti 1996.AVRAM, M.: Gramatica pentru toŃi. Bucuresti 1997.BEJAN, D.: Gramatica limbii române. Compendiu. Cluj 1996.FELIX, J.: Zvuková a písemná stránka rumunštiny. Praha 1982.FELIX, J. - MOLDOVAN, V.: Zdokonalujeme se v rumunštině/Să ne perfecŃionăm româna. Praha 2001.MOLDOVAN, V. - POP, L. - URICARU, L.: Nivel prag. Pentru învăŃărea limbii române ca limbă străină. Strasbourg 2002.OSIAN, P. - PLATON, E.: Româna în conversaŃie. Cluj 2000.POP, L. - MOLDOVAN, V. - URICARU, L.: Scurtă gramatică. Româna ca limbă străină, nivel B1-B2. Cluj 2002.ZAFIU, R.: Diversitate stilistică în româna actuală. Bucuresti 2001. Další odborná literatura:APOSTOLESCU, S. a kol.: DicŃionar ceh-român. Bucuresti 1966.FELIX, J. a kol.: Česko-rumunská konverzace. Praha 1987.FELIX, J.: Sbírka rumunských textů jazykovědných. Praha 1983.Mluvnice češtiny 1.-3. Praha 1986, 1987.STACA, J. a kol.: Rumunsko-český slovník. Praha 1961.VALENTOVÁ, L (ed.): Primul simpozion internaŃional de studii românesti dih Cehia. Praha 2005.

Garant

PhDr. Libuše Valentová, CSc.

Vyučující

PhDr. Libuše Valentová, CSc.