Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Synchronní struktura areálového jazyka I (srbština) (AJS100012)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AJS100012 - Synchronní struktura areálového jazyka I (srbština), Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

1. Současná norma spisovného srbského jazyka a okolnosti jejího vzniku. Jazyk jako systém a standard - vymezení pojmů. Názory srbských a zahraničních lingvistů na postavení a normu srbského jazyka.2. Hláska a foném. Tvorba hlásek, jejich vlastnosti a dělení. Pravidla distribuce fonémů. Grafém - latinka a cyrilice.3. Fonologicky podmíněné alternace (asimilace znělosti a asimilace místa tvorby, ztráta souhlásek). Morfologicky a slovotvorně podmíněné alternace (pohybné samohlásky, přehláska, rozšíření kmene, vokalizace).4. Palatalizace, sibilarizace, jotace, alternace souhláskových skupin, alternace vokálů.5. Prozodický systém spisovné srbštiny: distribuce přízvuků s ohledem na jejich délku a intonaci, nepřízvučná délka, pravidla vázanosti přízvuku, přízvučná a nepřízvučná slova, větný přízvuk. Tendence ve vývoji přízvuku současné srbštiny (úvahy o změně prozodické normy).6. Morfologie - základní pojmy. Slovní druhy. Flektivní slovní druhy. Deklinace. Podstatná jména: klasifikace, mluvnické kategorie, dělení podle rodů a kmenů, deklinace domácích a cizích substantiv.7. Přídavná jména: klasifikace, mluvnické kategorie, deklinace složených a jmenných tvarů, stupňování, přivlastňovací přídavná jména.8. Zájmena: klasifikace, mluvnické kategorie, deklinace zájmen (zájmena osobní, přivlastňovací, ukazovací, tázací, vztažná, neurčitá).9. Číslovky: klasifikace, mluvnické kategorie, deklinace (číslovky základní, řadové, násobné, druhové).10. Konjugace. Slovesa: klasifikace, mluvnické kategorie, konjugace (tvary sloves: infinitiv, prézens, imperativ, perfektum, pluskvamperfektum, aorist, imperfektum).11. Slovesa (futurum I a II, kondicionál I a II, příčestí, přechodníky).12. Příslovce (klasifikace, stupňování). Předložky (klasifikace, význam, užití).13. Spojky. Částice. Citoslovce.

Literatura

Základní studijní literatura:Ivić, P.: O srpskohrvatskim akcentima. Sremski Karlovci, Novi Sad 2005.Pešikan, M.: Naša azbuka i njene norme. Beograd 1993.Pravopis srpskoga jezika. Novi Sad - Beograd 1996.Sedláček, J. Stručná mluvnice srbocharvátštiny. Praha 1989.Simić, R.: Srpska gramatika. D. 1 - Fonologija. Morfologija. Beograd 2002.Stanojčić, Ž., Popović, V.: Gramatika srpskoga jezika za srednje škole. Beograd 2000.Vukadinović, N., Mrazović, P.: Gramatika srpskohrvatskog za strance. Sremski Karlovci 1990. Další odborná literatura:Čechová, M. a kol.: Čeština - řeč a jazyk. Praha 2000.Dokulil, M. a kol.: Mluvnice češtiny 1. Praha 1986.Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha 1997.Komárek, M. a kol.: Mluvnice češtiny 2 (Tvarosloví). Praha 1986.Palková, Z. a kol.: Fonetika a fonologie češtiny. Praha 1997.Srpski jezik na kraju veka. Beograd 1996.

Garant

Mgr. Helena Stranjik

Vyučující

Mgr. Helena Stranjik