Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Čtení a analýza textů ze zvoleného areálového jazyka (bulharština) (AJS100033)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AJS100033 - Čtení a analýza textů ze zvoleného areálového jazyka (bulharština), Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem semináře je rozvíjení kompetence porozumění originálním bulharským textům různého typu. Prostředkem je textová a jazyková analýza včetně schopnosti ekvivalentace různých výrazových prostředků a smyslu textu jako celku (žánrová a stylová charakteristika, intertextualita, skryté významy apod.). Cílem je prohlubování pasivních znalostí jazyka a praxe při interpretaci textu, a to jak na úrovni struktury jazyka (důraz se klade na asymetrické rysy mezi češtinou a bulharštinou, např. kategorie určenosti, vyjadřování pádů, čas v textu apod.), tak i konkrétních užití výrazových prostředků. Výběr textů zahrnuje jak umělecké texty, tak texty odborné a publicistické. Četba uměleckých textů je zaměřena na stylovou analýzu zejména slovní zásoby, na analýzu vztahu mezi výrazovými prostředky a uměleckým záměrem autora. Při četbě odborných textů se klade důraz na terminologické systémy a konkrétní problémy překladu termínů. Texty jsou vybírány především z oblasti humanitních a společenských věd. U textů publicistických je cílem prohloubit znalosti reálií a lingvoreálií. Druhým směrem analýzy bude vztah mezi výrazovými prostředky a komunikativními záměry autora, zejm. v hodnotících textech.

Sylabus

1. Výběr textů z klasické prózy (kratší prózy).2. Výběr textů z publicistiky 19. stol. (Ch. Botev).3. Výběr textů z vědecké prózy 19. stol. (M. Drinov).4. Výběr textů z prozaické moderny.5. Výběr textů meziválečné publicistiky.6. Výběr textů z meziválečných vědeckých periodik (literární historie a teorie, jazykověda).7. Výběr textů ze socialistického realismu.8. Výběr textů politických dokumentů socialistického období.9. Výběr textů z poválečné historiografie (národní doktrína).10. Jazyk postmoderní prózy.11. Jazyk tištěných masmédií po r. 1990 - konfrontace se socialistickým obdobím.12. Jazyk současné bulharské jazykovědy a literární vědy.13. Neologie a substandardní prvky ve sféře kulturní komunikace (slovní zásoba masmédií).

Literatura

Základní studijní literatura:Армянов, Г.: Жаргонът, без който (нe)можем. София 1989.Армянов, Г.: Pечник на българския жаргон. София 1993.Езикът на тоталитарното и посттоталитарното общество. София 1996. Илиева-Балтова, П., Предоева, А., Пенкова, И.: Аспекти на речевата комуникация. София 1997.Йосифова, Р., Илиева, М.: Стилистика. Теоретични бележки. Задачи и текстове за упражнения. Велико Търново 1999.Йорданова, Л.: От лумпена до гражданина. София 1997.Маровска, В.: Стилистика на българския език. Пловдив 1998.Медиите и езикът. София 1999.Величкова, С.: Тенденции в езиковата политика на Pепублика Македония. София 1991.Виденов, М.: Съвременната българска градска езикова ситуация. София 1990. Další odborná literatura:Bečka, J. V.: Česká stylistika. Praha 1992.Český jazyk na konci tisíciletí. Praha 1997.Čechová, M. a kol.: Čeština - řeč a jazyk. Praha 1996. Čechová, M., Chloup?k, J., Krčmová, M., Minářová E.: Stylistika současné češtiny. Praha 1997.Hausenblas, K.: Od tvaru k smyslu textu. Stylistické reflexe a interpretace. Praha 1996.Chloupek J. a kol.: Stylistika češtiny. Praha 1990.Chloupek, J.: Dichotomie spisovnosti a nespisovnosti. Brno 1986.Jelínek, M.: Stylistika. in: Příruční mluvnice češtiny. Praha 1996.K diferenciaci současného mluveného jazyka. Ostrava 1995.Müllerová, O., Hoffmanová, J., Schneiderová, E.: Mluvená čeština v autentických textech. Praha 1992.Ouředník, P.: Šmírbuch jazyka českého. Praha 1994.Sgall, P., Hronek, J.: Čeština bez příkras. Praha 1992.Spisovná čeština a jazyková kultura 1993. Praha 1995.Spisovnost a nespisovnost dnes. Brno 1996.

Garant

Tanya Yankova, Ph.D.

Vyučující

Tanya Yankova, Ph.D.