Předmět Čtení a analýza textů ze zvoleného areálového jazyka (bulharština) (AJS100033)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AJS100033 - Čtení a analýza textů ze zvoleného areálového jazyka (bulharština), Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem semináře je rozvíjení kompetence porozumění originálním bulharským textům různého typu. Prostředkem je textová a jazyková analýza včetně schopnosti ekvivalentace různých výrazových prostředků a smyslu textu jako celku (žánrová a stylová charakteristika, intertextualita, skryté významy apod.). Cílem je prohlubování pasivních znalostí jazyka a praxe při interpretaci textu, a to jak na úrovni struktury jazyka (důraz se klade na asymetrické rysy mezi češtinou a bulharštinou, např. kategorie určenosti, vyjadřování pádů, čas v textu apod.), tak i konkrétních užití výrazových prostředků. Výběr textů zahrnuje jak umělecké texty, tak texty odborné a publicistické. Četba uměleckých textů je zaměřena na stylovou analýzu zejména slovní zásoby, na analýzu vztahu mezi výrazovými prostředky a uměleckým záměrem autora. Při četbě odborných textů se klade důraz na terminologické systémy a konkrétní problémy překladu termínů. Texty jsou vybírány především z oblasti humanitních a společenských věd. U textů publicistických je cílem prohloubit znalosti reálií a lingvoreálií. Druhým směrem analýzy bude vztah mezi výrazovými prostředky a komunikativními záměry autora, zejm. v hodnotících textech.
Sylabus
1. Výběr textů z klasické prózy (kratší prózy).2. Výběr textů z publicistiky 19. stol. (Ch. Botev).3. Výběr textů z vědecké prózy 19. stol. (M. Drinov).4. Výběr textů z prozaické moderny.5. Výběr textů meziválečné publicistiky.6. Výběr textů z meziválečných vědeckých periodik (literární historie a teorie, jazykověda).7. Výběr textů ze socialistického realismu.8. Výběr textů politických dokumentů socialistického období.9. Výběr textů z poválečné historiografie (národní doktrína).10. Jazyk postmoderní prózy.11. Jazyk tištěných masmédií po r. 1990 - konfrontace se socialistickým obdobím.12. Jazyk současné bulharské jazykovědy a literární vědy.13. Neologie a substandardní prvky ve sféře kulturní komunikace (slovní zásoba masmédií).
Literatura
Základní studijní literatura:Армянов, Г.: Жаргонът, без който (нe)можем. София 1989.Армянов, Г.: Pечник на българския жаргон. София 1993.Езикът на тоталитарното и посттоталитарното общество. София 1996. Илиева-Балтова, П., Предоева, А., Пенкова, И.: Аспекти на речевата комуникация. София 1997.Йосифова, Р., Илиева, М.: Стилистика. Теоретични бележки. Задачи и текстове за упражнения. Велико Търново 1999.Йорданова, Л.: От лумпена до гражданина. София 1997.Маровска, В.: Стилистика на българския език. Пловдив 1998.Медиите и езикът. София 1999.Величкова, С.: Тенденции в езиковата политика на Pепублика Македония. София 1991.Виденов, М.: Съвременната българска градска езикова ситуация. София 1990. Další odborná literatura:Bečka, J. V.: Česká stylistika. Praha 1992.Český jazyk na konci tisíciletí. Praha 1997.Čechová, M. a kol.: Čeština - řeč a jazyk. Praha 1996. Čechová, M., Chloup?k, J., Krčmová, M., Minářová E.: Stylistika současné češtiny. Praha 1997.Hausenblas, K.: Od tvaru k smyslu textu. Stylistické reflexe a interpretace. Praha 1996.Chloupek J. a kol.: Stylistika češtiny. Praha 1990.Chloupek, J.: Dichotomie spisovnosti a nespisovnosti. Brno 1986.Jelínek, M.: Stylistika. in: Příruční mluvnice češtiny. Praha 1996.K diferenciaci současného mluveného jazyka. Ostrava 1995.Müllerová, O., Hoffmanová, J., Schneiderová, E.: Mluvená čeština v autentických textech. Praha 1992.Ouředník, P.: Šmírbuch jazyka českého. Praha 1994.Sgall, P., Hronek, J.: Čeština bez příkras. Praha 1992.Spisovná čeština a jazyková kultura 1993. Praha 1995.Spisovnost a nespisovnost dnes. Brno 1996.
Garant
Tanya Yankova, Ph.D.
Vyučující
Tanya Yankova, Ph.D.